prehliadac

Microsoft Edge je druhým najpoužívanejším prehliadačom na počítačoch

Spoločnosť Microsoft prepracovala svoj dvorný internetový prehliadač Edge. Postavila ho na open-source jadre Chromium, ktoré využíva aj Chrome od Google alebo napríklad Opera.

Spoločnosť Microsoft prepracovala svoj dvorný internetový prehliadač Edge. Postavila ho na open-source jadre Chromium, ktoré využíva aj Chrome od Google alebo napríklad Opera.

Microsoft Edge je v novej verzii dostupný od začiatku tohto roka. Beta verzia sa dala stiahnuť koncom roka 2019, verzia pre vývojárov od leta 2019.

Výrobca na margo nového jadra vyzdvihoval lepšiu kompatibilitu s internetovými stránkami, rýchlejšie prehliadanie pri nižšej spotrebe energie, čo sa hodí hlavne pri notebookoch, alebo obsiahlejšiu podporu pre rôzne rozšírenia či lepšiu ochranu súkromia.

Aspoň z krátkodobého horizontu to vyzerá, že sa Microsoftu stávka na transformáciu prehliadača Edge oplatia. Bleeping Computer informuje, že je teraz Microsoft Edge druhým najobľúbenejším prehliadačom pre počítače.

Predbehol Firefox od Mozilly, ktorý sa druhému miestu tešil doteraz. Aspoň podľa rebríčka, ktorý zostavuje NetMarketShare. Pri bližšom pohľade zistíme, že k žiadnym extrémnym výkyvom ale nedošlo.

TIP REDAKCIE
TOP 4 kolobežky: 500 W motory, dojazd aj 80 km a viac!
Zdroj: netmarketshare.com

Chrome od Google stále dominuje s neohrozeným trhovým podielom na úrovni 68,5 %. Mozilla Firefox ku koncu minulého mesiaca (marec) zaznamenala 7,19-percentný podiel na trhu. Microsoft Edge ju obehol len tesne a pripísal si podiel 7,59 %.

Bude Microsoft Edge naďalej rásť? Pravdepodobne áno. Výrobca tlačí nový Edge do operačného systému Windows 10 prostredníctvom aktualizácií. Keďže operačný systém Windows 10 poháňa po celom svete 1 miliardu zariadení, základňa používateľov zrejme ešte vzrastie.

Kto si chce nový Edge stiahnuť manuálne, môže tak učiniť z oficiálnych stránok spoločnosti Microsoft. Minimálne za vyskúšanie rozhodne stojí.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať