Nová zbraň proti pandémii: Špeciálne vycvičené psy dokážu koronavírus vycítiť aj z ľudí bez symptómov

Špeciálne vycvičené psy na vyňuchanie ľudí nakazených novým koronavírusom.

Špeciálne vycvičené psy na vyňuchanie ľudí nakazených novým koronavírusom. Experti sú presvedčení, že práve naši najlepší štvornohí kamaráti sú na túto úlohu priam stvorení. Vycvičené psy totiž dokážu zachytiť chemikálie – prchavé organické látky, píše Daily Mail.

Psovodi by v blízkej budúcnosti mohli byť nasadení do nemocníc alebo do priestorov, kde sa zvykne pohybovať viac ľudí – napríklad na letiská či stanice. Vycvičenie psov na schopnosť identifikovať ľudí nakazených ochorením COVID-19 nemá trvať dlhšie ako pár týždňov. Podobným spôsobom sú psy cvičené aj na identifikáciu ľudí nakazených maláriou, niektorých typov rakovín či Parkinsonovej choroby.

Psy dokážu vyňuchať rôzne choroby ako maláriu či niektoré typy rakovín.

Vieme, že nákazy dýchacích ciest menia pach ľudského tela, takže je tu veľmi veľká šanca, že psy budú schopné vycítiť aj nový koronavírus,“ povedal profesor James Logan z The London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Nevidím dôvod, prečo by takto vycvičené psy nemali byť schopné identifikovať nakazených ľudí,“ konštatuje doktorka Claire Guest, riaditeľka charitatívnej organizácie Medical Detection Dogs.

TIP REDAKCIE
Spoločnosť Nothing to roztočí: Budúci rok príde s prvým smartfónom!

Bolo by to rýchle, efektívne a neinvazívne. Zdravotníctvo by sa mohlo naplno venovať tým, čo bude mať najvyššiu prioritu. Prvé špeciálne vycvičené psy by mali byť pripravené už o šesť týždňov,“ dodala.

Total
39
Zdieľaní
Total
39
Zdieľať