lcd

Snímač odtlačkov prstov pod LCD obrazovkou? Technológiou sa pochválila značka Redmi

V januári roku 2018 bol predstavený Vivo X20 Plus, prvý smartfón so snímačom odtlačkov prstov integrovaným priamo v obrazovke.

V januári roku 2018 bol predstavený Vivo X20 Plus, prvý smartfón so snímačom odtlačkov prstov integrovaným priamo pod obrazovkou. Postupne sa na trh dostávali ďalšie zariadenia, ktoré túto vymoženosť ponúkli.

Snímače odtlačkov prstov, ktoré sú súčasťou displejov mobilných zariadení, môžeme rozdeliť na dva typy. Optické a ultrazvukové. Prvý typ je lacnejší a rozšírenejší. Ultrazvuková čítačka je dômyselnejšia, vďaka čomu je presnejšia a rýchlejšia.

Využívajú ju napr. vlajkové lode Samsung. Spoločným menovateľom oboch technológií je, že môžu byť použité len v kombinácii s OLED obrazovkami. LCD displeje majú odlišnú štruktúru, ktorá zatiaľ bráni efektívnemu použitiu integrovaných snímačov odtlačkov prstov. OLED displeje sú oproti nim tenšie, citlivejšie a svetelne priepustnejšie.

Že sa to časom zmení už v minulom roku naznačila spoločnosť Fortsense. Vyvinula snímač odtlačkov, ktorý je možné použiť aj v kombinácii s LCD panelmi.

TIP REDAKCIE
ASUS spúšťa veľkú aktualizáciu pre ROG Phone 2: Android 12 sa ale nekoná
Foto: Lu Weibing/weibo.com

Čínski inžinieri na to prišli

Existenciu funkčného prototypu teraz potvrdzuje Lu Weibing, manažér značky Redmi, ktorá je prepojená s materskou spoločnosťou Xiaomi. Inžinieri vložili optický snímač odtlačkov do (technicky pod) LCD obrazovky modelu Redmi Note 8 Pro. Funkčnosť prezentovali v krátkom videu.

Výrobca má v pláne túto technológiu priviesť k hromadnej produkcii, no konkrétnejšie plány nie sú známe. Tento rok by sme ale mohli spoznať prvý smartfón s LCD displejom, pod ktorým sa bude nachádzať čítačka odtlačkov prstov.

Značka Redmi, ktorá je známa cenovou dostupnosťou svojich zariadení, by si tak pripísala v tomto smere prvenstvo.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať