av1

AKTUÁLNE: Netflix a YouTube reagujú na žiadosť EÚ. Filmy, seriály a videá budú v nižšej kvalite!

Veľká časť populácie zostáva v tomto období na základe nariadení a odporúčaní úradov doma. Čas si ľudia pochopiteľne krátia online zábavou, nielen hrami, ale aj sledovaním obsahu v streamingových službách.

Veľká časť populácie zostáva v tomto období na základe nariadení a odporúčaní úradov doma. Čas si ľudia pochopiteľne krátia online zábavou, nielen hrami, ale aj sledovaním obsahu v streamingových službách.

Analytici zo spoločnosti Nielsen odhadujú, že objem sledovaného multimediálneho obsahu cez internet môže v niektorých prípadoch stúpnuť až o 60 percent, čo je významný nárast.

To samozrejme predstavuje záťaž na dátovú infraštruktúru, čo môže viesť až k spomaleniu alebo nespoľahlivosti internetového pripojenia. EÚ preto požiadala Netflix, najväčšiu streamovaciu video službu na svete, aby pre Európu znížila kvalitu videa, filmov a seriálov, ktoré táto služba vysiela.

Rozhovor s Reedom Hastingsom, riaditeľom Netflixu, viedol Thierry Breton, komisár Európskej únie. Podľa The Verge Netflix žiadosti vyhovel. V európskych sieťach zredukuje dátový tok o 25 percent, čím podporí dostupnosť stabilného internetového pripojenia pre všetkých.

netflix
Zdroj: Twitter

V praxi to znamená, že ak si teraz spustíte na Netflixe obľúbený film alebo seriál, môže byť dostupný v nižšom rozlíšení, resp. v nižšej kvalite. Rozdiel medzi plnou kvalitou (podľa predplateného balíka) ale nebude markantný. Filmy aj seriály sa budú dať komfortne sledovať, aj keď v o niečo nižšej kvalite. Obmedzenie bude podľa The Verge platiť 30 dní.

TIP REDAKCIE
Android 12 dostane aj Galaxy S10, Samsung spúšťa beta testovanie

YouTube

Výzvu predstaviteľov EÚ si vypočuli aj v spoločnosti Google, ktorá prevádzkuje video server YouTube. Táto platforma taktiež zníži kvalitu videí, aj keď nie v pravom slova zmysle. Videá YouTube užívateľom spustí v predvolenom štandardom rozlíšení, čiže v SD kvalite.

Ak mal užívateľ dobrý hardvér a internetové pripojenie, videá sa automaticky spúšťali vo vyššom, resp. vysokom rozlíšení. Podľa všetkého sa ale kvalita videí bude dať manuálne zvýšiť v nastaveniach. Aj toto opatrenie má platiť 30 dní, informuje agentúra Reuters.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať