lego figurka

Zlé správy: LEGO kocky v oceánoch vydržia až 1 300 rokov

Štúdia vznikla na základe nemalého množstva LEGO kociek, ktoré boli po dlhých rokoch vo vode vyplavené na viacero pobreží.

Asi každý z nás doma má, alebo niekedy mal stavebnicu LEGO. Malé plastové kúsky sú obľúbené po celom svete (teda až kým na ne nechtiac v noci nestúpite), no časom predsa len omrzia a eventuálne môžu skončiť v koši.

Nikto by však nepovedal, že tieto na pohľad neškodné kocky hrajú významnú rolu v znečisťovaní oceánov. Ako píše server BGR, podľa novej štúdie pod vedením výskumníkov z University of Plymouth v nich totiž dokážu vydržať až 1 300 rokov.

Štúdia vznikla na základe nemalého množstva LEGO kociek, ktoré boli po dlhých rokoch vo vode vyplavené na viacero pobreží. “LEGO stavebnice sú jedny z najpopulárnejších hračiek pre deti, a to aj kvôli ich odolnosti,” tvrdí Andrew Turner, autor štúdia. “Sú špeciálne navrhnuté na to, aby sa s nimi rôznymi spôsobmi manipulovalo, čiže bolo už predtým zrejmé, že v oceánoch dokážu vydržať celé desaťročia. Avšak skutočný čas, ktorý dokážu vo vode vydržať, ohromne prekvapil aj nás.”

Od 100 do 1 300 rokov

Vedci na výskum použili 50 kociek (z tisícov vyplavených na pobrežia). Následne skúmali, do akej miery sú zozbierané kocky poškodené, odvážili ich a prirovnali k nepoškodeným kúskom, ktoré boli vyrobené v približne rovnakom čase. A výsledok? LEGO kocky dokážu v oceánoch vydržať minimálne 100 rokov, no ich úplný rozklad údajne trvá až 1 300 rokov.

TIP REDAKCIE
Koniec cesty: Samsung po 4 rokoch ukončuje podporu Galaxy S8

To znamená, že ak by ste dnes do oceána hodili jednu LEGO kocku, vydržala by v ňom až do roku 3 320.

Zatiaľ nie je úplne jasné, ako presne sa tak obrovské množstvo kúskov dostalo do oceánov. Vysvetlením môže byť skutočnosť, že sú veľmi malé, ľahko sa stratia a deti sa s nimi často hrajú aj na plážach.

Planétu si musíme chrániť a táto štúdia je jasným varovaním, aby sme s nechceným odpadom, nech už sa zdá byť akýkoľvek neškodný, zachádzali zodpovedne.

Prekvapilo vás toto enormné číslo? Dajte nám vedieť v priestore pre diskusiu nižšie.

Total
8
Zdieľaní