Zlé správy: LEGO kocky v oceánoch vydržia až 1 300 rokov

Štúdia vznikla na základe nemalého množstva LEGO kociek, ktoré boli po dlhých rokoch vo vode vyplavené na viacero pobreží.

Asi každý z nás doma má, alebo niekedy mal stavebnicu LEGO. Malé plastové kúsky sú obľúbené po celom svete (teda až kým na ne nechtiac v noci nestúpite), no časom predsa len omrzia a eventuálne môžu skončiť v koši.

Nikto by však nepovedal, že tieto na pohľad neškodné kocky hrajú významnú rolu v znečisťovaní oceánov. Ako píše server BGR, podľa novej štúdie pod vedením výskumníkov z University of Plymouth v nich totiž dokážu vydržať až 1 300 rokov.

Štúdia vznikla na základe nemalého množstva LEGO kociek, ktoré boli po dlhých rokoch vo vode vyplavené na viacero pobreží. “LEGO stavebnice sú jedny z najpopulárnejších hračiek pre deti, a to aj kvôli ich odolnosti,” tvrdí Andrew Turner, autor štúdia. “Sú špeciálne navrhnuté na to, aby sa s nimi rôznymi spôsobmi manipulovalo, čiže bolo už predtým zrejmé, že v oceánoch dokážu vydržať celé desaťročia. Avšak skutočný čas, ktorý dokážu vo vode vydržať, ohromne prekvapil aj nás.”

Od 100 do 1 300 rokov

Vedci na výskum použili 50 kociek (z tisícov vyplavených na pobrežia). Následne skúmali, do akej miery sú zozbierané kocky poškodené, odvážili ich a prirovnali k nepoškodeným kúskom, ktoré boli vyrobené v približne rovnakom čase. A výsledok? LEGO kocky dokážu v oceánoch vydržať minimálne 100 rokov, no ich úplný rozklad údajne trvá až 1 300 rokov.

To znamená, že ak by ste dnes do oceána hodili jednu LEGO kocku, vydržala by v ňom až do roku 3 320.

TIP REDAKCIE
Squid Game je hit: Netflix vraj rozprávkovo zbohatol, takú sumu nečakali ani oni!

Zatiaľ nie je úplne jasné, ako presne sa tak obrovské množstvo kúskov dostalo do oceánov. Vysvetlením môže byť skutočnosť, že sú veľmi malé, ľahko sa stratia a deti sa s nimi často hrajú aj na plážach.

Planétu si musíme chrániť a táto štúdia je jasným varovaním, aby sme s nechceným odpadom, nech už sa zdá byť akýkoľvek neškodný, zachádzali zodpovedne.

Prekvapilo vás toto enormné číslo? Dajte nám vedieť v priestore pre diskusiu nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať