Kutil si prerobil VW Passat na elektromobil: Najazdil na ňom už 140 000 kilometrov

Elektromobily sa pomaly ale isto dostávajú do všetkých kútov sveta. Jeden nadšenec si na elektromobil prerobil staručký VW Passat.

Elektromobily sa pomaly ale isto dostávajú do všetkých kútov sveta. Vzhľadom na to, že nejde o dvakrát lacný špás sa mnohí nadšenci púšťajú do vlastných projektov. Taký je aj prípad YouTubera Erica Tischera z Kalifornie, na ktorý upozornil server VTM.

Tischer sa ešte pred desiatimi rokmi, teda v čase, keď sa elektromobily len stávali zaujímavými náhradami za klasické vozidlá rozhodol, že to skúsi tiež. Ako testovacia platforma mu poslúžil Volkswagen Passat, ktorému vyoperoval spaľovací motor a chirurgicky mu transplantoval čisto elektrické pohonné ústrojenstvo.

Na projekte začal pracovať ešte v júni 2008. Kúpil si ojazdený a hlavne nepojazdný Passat a pustil sa do práce. V apríli 2009 mal Tischer doma prihláseného elektrického Passata, s ktorým začal jazdiť naprieč Kaliforniou. Momentálne mu na tachometri svieti viac ako 140 000 elektrických kilometrov.

Dojazd 160 kilometrov

Kutil pri prerábke Passatu siahol po kombinácii AC elektromotoru Siemens s výkonom 90 kW a batériovom module pozostávajúcom z 99 článkov (33 kWh). Tvrdí pritom, že jeho elektrický Passat ponúka 160 km dojazd, no reálne na ňom pred ďalším nabitím prejde približne 110 kilometrov.

TIP REDAKCIE
Windows vyzýva užívateľov, aby namiesto Chrome používali Edge

Šikovný mechanik svoj elektromobil nabíja len po polnoci. Celý systém totiž naprogramoval tak, aby sa nabíjanie spustilo tesne po polnoci, keď zo siete čerpá energiu z lacnejšieho programu. Aby toho nebolo málo, časť energie získava zo solárnych panelov na dome.

A čo cena?

Pochopiteľne, pri takomto projekte je veľmi dôležitým faktorom aj cena. Podľa jeho odhadov do Passatu vrazil približne 25 000 dolárov (22 500 eur). Najdrahším komponentom boli batérie, stáli vyše 11 000 eur.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať