Preniesol sa koronavírus na človeka priamo z netopierov? Kľúčovú rolu vraj mohli hrať aj malé cicavce

Vedci zatiaľ nevedia presne určiť, akú (a či vôbec nejakú) rolu hrali malé šupinavce pri prenose vírusu z netopierov na ľudí. Je to však možné.

Vedci v pašovaných zvieratách, konkrétne šupinavcoch, identifikovali nové druhy koronavírusu. Zatiaľ nie je isté, odkiaľ presne aktuálny koronavírus pochádza, no tieto malé cicavce by to mohli zmeniť, informuje server BGR.

Pandémia, ktorou aktuálne trpí celá planéta, je pomerne dosť odlišná od úplne prvého koronavírusu, ktorý kedy vedci identifikovali. O koronavírusoch už nejaký ten čas vieme, pričom väčšina z nich pre nás nikdy nepredstavovala príliš veľkú hrozbu. To sa však zmenilo s príchodom SARS, ktorý sa preukázal ako oveľa horší a nebezpečnejší variant.

Vírus, ktorý sa momentálne šíri naprieč celým svetom, nesie označenie SARS-CoV-2 a je príbuzný pôvodného SARS, ktorý pochádzal z podkovárov (netopier) v Číne. Je tak vysoko pravdepodobné, že aj SARS-CoV-2 pochádza z toho istého druhu netopierov.

Vytvorenie spojitosti medzi zdrojom a konečným prenosom na človeka však ešte nejaký ten čas potrvá. Pri pôvodnom SARS sa verilo, že vírus najskôr preskočil na cibetky (malé cicavce podobné kunám) a až potom na človeka. Nový koronavírus sa objavil v čínskej oblasti, od ktorej sú spomenuté netopiere dosť ďaleko. Môžeme tam však nájsť iné zvieratá.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Jet Bot AI+: Robotický vysávač s očami, ktorý ochráni váš domov

Vedci zatiaľ nevedia presne určiť, akú (a či vôbec nejakú) rolu hrali malé šupinavce pri prenose vírusu z netopierov na ľudí. Každopádne ide o ďalšiu šancu spoznať koronavírus o trochu viac. A práve to nám môže pomôcť v boji proti možným budúcim pandémiám.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať