Koronavírus môžeme poraziť spoločne: Pomôcť môžete výkonom svojho počítača

Fungovanie ľudského tela je poriadne komplexná záležitosť. To ako presne funguje koronavírus je náročné odhaliť. Pomôcť môžete aj vy!

Fungovanie ľudského tela je poriadne komplexná záležitosť. Vedci sa preto už vyše 20 rokov snažia simulovať procesy skladania proteínov, testovanie liekov a ďalšie. K tomu im dopomáhajú superpočítače a vďaka projektu Folding@Home aj domáce počítače bežných ľudí.

Folding@Home využíva výpočtovú silu bežných počítačov aby spracoval malú časť veľkej simulácie. Keď sa do projektu zapojí dostatočný počet ľudí, celková výpočtová sila porastie a k výsledku sa vedci zo Stanfordu dopracujú rýchlejšie. Projekt momentálne oznámil spustenie projektu boja proti COVID-19, teda koronavírusu.

Počítače tak budú analyzovať štruktúru vírusu a hlavne proteínu „spike protein,“ ktorý má za následok, že sa vírus veľmi ľahko dokáže prichytiť na receptoroch proteínov v pľúcnych bunkách.

Cieľom simulácie je vyvinutie protilátku, ktorá dokáže presne blokovať proteín vírusu a tým pomôže zamedziť rozširovaniu infekcie.

Stačí si stiahnuť program

Do projektu sa môžete zapojiť aj vy. Stačí si stiahnuť počítačový program priamo zo stránky Folding@Home, spustiť ho a nechať pracovať. Program využíva silu procesora aj grafickej karty, preto sa dá očakávať, že sa počítač poriadne potrápi a pri počítaní spotrebuje viac energie. V nastaveniach si však môžete zvoliť, akú veľkú časť výpočtovej sily chcete programu venovať, takže na počítači môžete pracovať kľudne aj naďalej.

TIP REDAKCIE
AKTUALIZOVANÉ: Orange mal rozsiahly výpadok služieb, problém sa už zdá byť vyriešený

Pre čitateľov TECHBYTE.sk sme vytvorili tím TECHBYTE, kde budete môcť sledovať ako sa nám všetkým darí. Pri inštalácii zadajte tímové číslo 235922.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať