Vedci objavili pekelnú planétu: Je tak horúca, že na nej prší skvapalnené železo

Vedci nedávno objavili novú exoplánetu. To, že na nej prší, je celkom normálne. No to, čo tam prší, je už úplne iný príbeh.

Vedci nedávno objavili novú exoplánetu s naozaj netradičnými podmienkami. To, že na nej prší, je celkom normálne. No to, čo na nej prší, je už úplne iný príbeh.

Ako píše server BGR, planétu zatiaľ poznáme ako WASP-76b a je tak žeravá, že na nej prší skvapalnené železo. Podľa vedcov dokážu bežné teploty na planéte počas dňa vystúpiť až na 2 400 stupňov Celzia.

Teplo dokáže roztaviť kovy, ktoré sú vo forme plynov vynášané na odvrátenú stranu planéty. Tu sa následne premenia na kvapky, ktoré dopadajú späť na povrch.

Ani v noci by na planéte nikto neprežil, keďže nočné teploty na WASP-76b sa pohybujú na hranici 1 500 stupňov Celzia.

Ako na to prišli?

Ku koncu dňa je v atmosfére planéty údajne vidno železnú paru. “Na druhý deň ráno však paru už nevidno,” poznamenal David Ehrenreich, autor štúdie. Jediným možným vysvetlením podľa neho je, že železo v atmosfére kondenzuje a dopadá späť na povrch v podobe dažďa.

TIP REDAKCIE
AKTUALIZOVANÉ: Orange mal rozsiahly výpadok služieb, problém sa už zdá byť vyriešený

640 svetelných rokov od nás

K planéte sa človek ani s najmodernejšími technológiami nemá šancu priblížiť. Je totiž vzdialená na 640 svetelných rokov, čo znamená, že dodatočné informácie o nej budú vychádzať len z pozorovaní cez teleskopy.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať