dezinfekcia

Dezinfekcia smartfónov a inej elektroniky: Apple vydal krátke odporúčanie pre používateľov

V aktuálnej situácii spojenej so šíriacou sa nákazou koronavírusom vydali oficiálne zdravotnícke úrady niekoľko odporúčaní, ktoré majú šíreniu ochorenia zabrániť.

V aktuálnej situácii spojenej so šíriacou sa nákazou koronavírusom vydali oficiálne zdravotnícke úrady niekoľko odporúčaní, ktoré majú šíreniu ochorenia zabrániť.

Jednotlivci musia dbať na zvýšenú hygienu, časté a poctivé umývanie rúk vodou a mydlom, poprípade dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu. V domácnosti zase treba dbať na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Ľudia by sa tiež nemali dotýkať neumytými rukami očí, úst a nosa.

Na situáciu reaguje aj spoločnosť Apple, ktorá aktualizovala stránky technickej podpory pre zákazníkov. Zverejnila krátke odporúčanie, ako dezinfikovať, resp. efektívne čistiť zariadenia ako iPhone, iPad či počítače Mac.

Smartfón je vecou, ktorú počas dňa berieme do ruky asi najčastejšie. Nezaostávajú ale ani klávesnice počítačov, bez ktorých sa nezaobíde množstvo profesií. Apple odporúča dezinfikovať produkty prostriedkami so 70% izopropylalkoholom alebo dezinfekčnými utierkami Clorox.

Handrička z mikrovlákna. Foto: pxfuel.com

Používateľ má jemne utierať tvrdé vonkajšie povrchy zariadení, napríklad klávesnicu, displej a iné vonkajšie časti. Zákazníci ale nesmú zariadenia ponárať do dezinfekčných prostriedkov a mali by zabrániť domu, aby sa nedostali do otvorov, napr. do portu pre nabíjanie.

TIP REDAKCIE
OnePlus 6 a 6T dostávajú aktualizáciu, zlepšuje bezpečnosť a opravuje chyby

Na dezinfekciu nie sú vhodné rozpúšťadlá, abrazívne prostriedky, bielidlá, drsné látky či papierové utierky. Je vhodné použiť mäkkú handričku, ktorá nezanecháva vlákna. Napr. handričku určenú na čistenie objektívov či okuliarov.

The Wall Street Journal vo svojom článku píše, že koronavírus môže prežiť na povrchoch ako sklo, kov alebo plast od dvoch hodín do deviatich dní. Z týchto materiálov je vyrobená väčšina smartfónov, počítačov a inej elektroniky.

Všeobecné usmernenia týkajúce sa infekcie koronavírusom nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva a Svetovej zdravotníckej organizácie. Ide o oficiálne kanály, ktoré poskytujú relevantné informácie.

V prostredí sociálnych sietí sa už stihlo objaviť niekoľko dezinformácií a hoaxov. Priebežne ich monitoruje a vyhodnocuje stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorú nájdete na Facebooku.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať