Žiadne aktualizácie ani smartfóny: Spoločnosť Essential definitívne končí

RIP.

1
Essential Phone

Spoločnosti Essential, ktorú založil ako startup bývalý zamestnanec spoločnosti Google Andy Rubin, nadobro končí svoju púť v mobilnom priemysle. Výrobca to oznamuje vo svojom blogu.

Essential má na konte len jeden model smartfónu, ktorý sa dostal na komerčný trh. Essential Phone (PH-1) z roku 2017 zaujal nevšedným dizajnom. Išlo o prvý smartfón, ktorý mal zárez v obrazovke.

Žiaľ, na trhu so smartfónmi príliš veľa vody nenamútil, čo však výrobcu neodradilo od výnimočnej softvérovej podpory. Zariadenie dostávalo pravidelné aktualizácie systému a bezpečnostné záplaty len krátko po tom, ako ich vydala spoločnosť Google.

V októbri minulého roka to vyzeralo, že sa Essential pokúsi priniesť na trh nový smartfón. Zakladateľ spoločnosti zverejnil fotografie zariadenia GEM, ktoré nemalo vo svete mobilných zariadení páru.

essential phone
Foto: Andy Rubin

Extrémne úzke a vysoké telo s výraznou povrchovou úpravou pôsobilo mimoriadne netradične. Na trh sa ale nikdy nedostane, čo potvrdzuje výrobca vo svojom blogu. Tvorcovia ale mali snahu Projekt GEM rozvíjať, čo dokazujú videá prezentujúce jeho užívateľské prostredie, fotoaparát alebo hlasovú integráciu. Pozrieť si ich môžete TU.

Čo je horšie, výrobca zároveň ohlásil, že pôvodný smartfón Essential Phone (PH-1) už nebude dostávať žiadne aktualizácie. Jeho súčasní používatelia sa tak musia poobzerať po novom zariadení, alebo sa spoľahnú na nezávislú komunitu vývojárov.

Essential zverejnil na webe Github niekoľko dôležitých softvérových nástrojov, ktoré môžu vývojári využiť pri tvorbe alternatívnych systémových zostáv. Otázkou je, či budú mať záujem.