brada

Pozor na bradu: Rúška ani respirátory nemusia správne fungovať

Ak máte vy alebo niekto vo vašom okolí bujarú bradu, mali by ste zbystrieť. Prípadná globálna pandémia COVID-19 spôsobila, že sa na mnohých trhoch úplne vypredali rúška a respirátory.

Ak máte vy alebo niekto vo vašom okolí bujarú bradu, mali by ste zbystrieť. Prípadná globálna pandémia COVID-19 spôsobila, že sa na mnohých trhoch úplne vypredali rúška a respirátory. Ak však máte bradu, zdravotnícke pomôcky vám nemusia pomôcť ani vtedy, ak by ste ich mali dosť.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení už pred troma rokmi publikovalo malú infografiku týkajúcu sa funkčnosti rúšok a respirátorov u ľudí, ktorí majú bradu, informoval VTM.

Infografika síce vznikla v spojitosti s hnutím Movember, počas ktorého ľudia zbierajú peniaze pre boj proti rakovine, azda najaktuálnejšia je práve dnes. Fúzy či brada totiž môžu mať vážny dopad na to, ako dobre a či vôbec bude rúško alebo respirátor fungovať.

infografika

Pomôcky totiž fungujú korektne jedine vtedy, ak úplne obopínajú kontúry tváre, čím chránia dýchacie cesty. Respirátory tak majú mať v hornej časti samolepiaci lem, ktorý zabráni vniknutiu vzduchu medzerami. Spodná časť zas musí k tvári perfektne priľnúť, aby sa tak vytvoril uzavretý priestor. Všetok vzduch totiž musí prechádzať cez filter.

Ak si však pestujete bradu, potrebné tesnenie nevznikne. Málokto to vie, no hasiči sa podobnou infografikou riadia už roky. Ich respirátory by totiž so strniskom taktiež nefungovali.

Total
14
Zdieľaní