Šéf Google: Umelú inteligenciu musíme regulovať, je riziková

"O tom, že umelá inteligencia musí byť regulovaná, nie je žiadnych pochýb."

0
Sundar Picha
CEO Googlu, Sundar Pichai (FOTO Maurizio Pesce / flickr.com)

Legislatíva, ktorá zasiahne do obchodovania či používania umelej inteligencie, je podľa šéfa Google viac ako nevyhnutná. Keďže výdobytok digitálnej éry reprezentuje určité riziká, nemôžeme ho nechať napospas osudu trhovým silám, tvrdí Sundar Pichai.

Deepfake videá, rozpoznávanie tváre, identifikácia objektov na fotografii. Výsledky práce neurónových sietí pútajú obrovskú pozornosť verejnosti. Nie je sa ale ani čomu čudovať. Pre mnohých z nás totiž vyzerajú ako z iného sveta.

Z umelej inteligencie môžeme mať ako moderná civilizácia celkom slušný osoh. Existuje však niekoľko spôsobov, ako túto pokročilú technológiu zneužiť napríklad na diskreditáciu ľudí. Sundar Pichai nepochybuje o tom, že svet potrebuje úzko špecializovanú legislatívu, ktorá by tomu dokázala čo najefektívnejšie zabrániť. Pri jej tvorbe musíme vraj myslieť na rovnováhu medzi potenciálnymi rizikami a sociálnymi príležitosťami.

„O tom, že umelá inteligencia musí byť regulovaná, nie je žiadnych pochýb,“ prezradil šéf Google a Alphabet v článku na webe Financial Times, pričom dodal, že „otázne tu zostáva už iba to, ako k nej pristupovať.“

Ak by sme nekonali a nechali čoraz pokročilejšiu umelú inteligenciu napospas osudu, skôr či neskôr sa dostane do nesprávnych rúk, ktoré z nej budú chcieť dostať čo najviac peňazí. Ak im v tom nebudú brániť žiadne zákony, ani nič podobné, tak spravia všetko pre to, aby sa k nim dopracovali čo najjednoduchšou a najrýchlejšou cestou.