V Austrálii majú špeciálne kamery, ktoré automaticky odhalia vodičov používajúcich mobil

Kamery so strojovým učením.

1
mobil
Foto: datafloq.com

Používanie mobilných telefónov počas šoférovania je veľmi nebezpečný, no stále pomerne rozšírený zlozvyk. Na Slovensku sa od 1. decembra dokonca zvýšili pokuty za takéto konanie. Vodič môže dostať v blokovom konaní sankciu 100 eur.

Udeľovanie sankcií však stojí a padá na dôkazoch. Vodič musí byť pri používaní mobilného telefónu počas šoférovania prichytený. Nejde zrovna o jednoduchú záležitosť a vodiči to samozrejme vedia.

V Austrálii, v štáte Nový Južný Wales, zavádzajú do praxe novú zbraň, ktorá poľuje na vodičov používajúcich mobil počas šoférovania. The Guardian píše o vôbec prvých kamerách, ktoré sú priamo navrhnuté na to, aby vedeli automaticky odhaliť vodiča s mobilom v ruke. Ako inak, pomáha výkonný softvér strojového učenia.

mobil za volantom
Foto: theguardian.com

Aj keď sú kamery dômyselné, stále do procesu vstupuje živý človek. Identifikované priestupky vždy overuje oprávnená osoba. Vodiči prichytení počas prvých troch mesiacov od spustenia prevádzky vyviaznu len s upozornením.

Následne budú sankcionovaní podľa miestnej legislatívy. Pokuta môže dosiahnuť výšku až 280 eur a okrem toho dostane vodič aj trestné body. V štáte je zavedený bodovací systém podobne ako u našich susedov v Čechách.

Foto: Transport for NSW via AP

Podľa odhadov vlády by mohli nové technológie zabrániť stovke smrteľných a vážnych nehôd v horizonte piatich rokov. Kamery budú pôsobiť aj preventívne. Ak vodič vie, že ho na niektorom z hlavných ťahov môže kamera prichytiť automaticky, mobil do ruky nevezme.

Ako kamery snímajú, môžete vidieť na autentických záberoch v texte.