POZOR: Opäť sa objavili falošné poukazy do Tesca či Lidl. Ponúkajú takmer 800 € na nákup

Kreativita podvodníkov nepozná hranice. Na najnovší výtvor upozorňuje spoločnosť Avast, ktorá odhalila ďalší spôsob okrádania.

Kreativita podvodníkov nepozná hranice. Na najnovší výtvor upozorňuje spoločnosť Avast, ktorá odhalila ďalší spôsob, akým sa nečestní ľudia od tých čestných snažia vylákať osobné údaje a peniaze. Cez WhatsApp a Facebook sa začali šíriť falošné poukazy s hodnotou od približne 80 € do 800 €.

Ako to funguje

Keď na WhatsAppe obdržíte správu s odkazom, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako kupón do Tesca, možno sa potešíte. Kliknete tak na odkaz, ktorý namiesto na skutočnú stránku Tesca smeruje na doménu www.tesco.com-entradas.com. Podmienkou získania vymysleného kupónu je preposlanie správy ďalším 20 ľuďom. Potom sa vás útočníci namiesto kupónu pokúsia presvedčiť na zapojenie sa do súťaže o iPhone. Stačí poslať jednu SMS, ktorá je pochopiteľne spoplatnená.

Útočníci sa tak dostávajú nielen k peniazom, ale aj k osobným údajom, ktoré môžu ďalej predať alebo inak využiť. Rozšírenie správy medzi svojich blízkych je ďalším „bonusom“.

Okrem WhatsAppu podvodníci stavili aj na Facebook, ktorým šíria podvodné kupóny na nákup v Lidl a Penny Market, ktorý na Slovensku síce nie je, no v susednom Česku je populárnym miestom na nákup.

Pozor na falošné komentáre

Nekalou praktikou je aj využívanie falošných účtov na Facebooku, ktoré pod príspevkami s podvodom zanechávajú komentáre. Menej skúseného používateľa tak na prvý pohľad pozitívne odozvy môžu presvedčiť v to, že ide o skutočnú možnosť získať kupóny zadarmo.

Viac informácií sa dozviete priamo na webe Avastu.