Kreativita podvodníkov nepozná hranice. Na najnovší výtvor upozorňuje spoločnosť Avast, ktorá odhalila ďalší spôsob, akým sa nečestní ľudia od tých čestných snažia vylákať osobné údaje a peniaze. Cez WhatsApp a Facebook sa začali šíriť falošné poukazy s hodnotou od približne 80 € do 800 €.

Ako to funguje

Keď na WhatsAppe obdržíte správu s odkazom, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako kupón do Tesca, možno sa potešíte. Kliknete tak na odkaz, ktorý namiesto na skutočnú stránku Tesca smeruje na doménu www.tesco.com-entradas.com. Podmienkou získania vymysleného kupónu je preposlanie správy ďalším 20 ľuďom. Potom sa vás útočníci namiesto kupónu pokúsia presvedčiť na zapojenie sa do súťaže o iPhone. Stačí poslať jednu SMS, ktorá je pochopiteľne spoplatnená.

Útočníci sa tak dostávajú nielen k peniazom, ale aj k osobným údajom, ktoré môžu ďalej predať alebo inak využiť. Rozšírenie správy medzi svojich blízkych je ďalším „bonusom“.

Okrem WhatsAppu podvodníci stavili aj na Facebook, ktorým šíria podvodné kupóny na nákup v Lidl a Penny Market, ktorý na Slovensku síce nie je, no v susednom Česku je populárnym miestom na nákup.

Pozor na falošné komentáre

Nekalou praktikou je aj využívanie falošných účtov na Facebooku, ktoré pod príspevkami s podvodom zanechávajú komentáre. Menej skúseného používateľa tak na prvý pohľad pozitívne odozvy môžu presvedčiť v to, že ide o skutočnú možnosť získať kupóny zadarmo.

Viac informácií sa dozviete priamo na webe Avastu.