VR

Virtuálna realita pre smartfóny sa neuchytila, Google potichu ruší Daydream

Spoločnosť Google predstavila dvojicu nových smartfónov Google Pixel 4, plne bezdrôtové slúchadlá Pixel Buds, ale aj chromebook Pixelbook Go či Nest Mini a Nest WiFi.

Spoločnosť Google predstavila dvojicu nových smartfónov Google Pixel 4, plne bezdrôtové slúchadlá Pixel Buds, ale aj chromebook Pixelbook Go či Nest Mini a Nest WiFi.

O virtuálnej realite však žiadny z predstaviteľov spoločnosti Google nehovoril. Spoločnosť Google predstavila v máji roku 2016 VR platformu Daydream a neskôr na trh uviedla aj vlastné zariadenie, náhlavnú súpravu s ovládačom Daydream View.

Google však potichu zastavil predaj príslušenstva Daydream View. V budúcnosti neplánuje ďalej rozvíjať platformu pre virtuálnu realitu a nebude ani certifikovať nové zariadenia z dielne hardvérových partnerov.

daydream view
Súprava Daydream View

Platformu Google Daydream podporovala napríklad súprava Lenovo Mirage Solo, ktorá bola predstavená v máji roku 2018. Podľa zistení autorov z venturebeat.com Google Pixel 4 v rámci oficiálnej špecifikácie už platformu pre virtuálnu realitu nepodporuje. Pixel 3 ju pritom ešte podporoval.

Zdá sa, že cesta vedie cez rozšírenú a nie virtuálnu realitu. Pixel 4 podporuje len engine ARCore, ktorý je potrebný pre plnohodnotné využívanie aplikácií a funkcií spojených s rozšírenou realitou. Ide napríklad o aplikáciu Google Lens alebo AR navigáciu v mapách od Google.

TIP REDAKCIE
Bill Gates má COVID-19, zatiaľ vníma len mierne symptómy
virtualna realita
Gear VR od Samsungu

Nízky záujem o virtuálnu realitu pre smartfóny zo strany používateľov dokazuje aj Samsung. Nielenže nepredstavil novú generáciu zariadenia Gear VR, tie pôvodné už nepodporuje ani Galaxy Note10 a Note10+, ako píše Engadget.

Samsung však všeobecne uviedol, že je odhodlaný pokračovať v inováciách v oblasti VR a AR. Vyzerá to, že virtuálna realita to má spočítané. Aspoň čo sa týka kategórie určenej pre smartfóny.