Virtuálna realita pre smartfóny sa neuchytila, Google potichu ruší Daydream

Bude vôbec niekomu chýbať?

1
VR
Daydream View

Spoločnosť Google predstavila dvojicu nových smartfónov Google Pixel 4, plne bezdrôtové slúchadlá Pixel Buds, ale aj chromebook Pixelbook Go či Nest Mini a Nest WiFi.

O virtuálnej realite však žiadny z predstaviteľov spoločnosti Google nehovoril. Spoločnosť Google predstavila v máji roku 2016 VR platformu Daydream a neskôr na trh uviedla aj vlastné zariadenie, náhlavnú súpravu s ovládačom Daydream View.

Google však potichu zastavil predaj príslušenstva Daydream View. V budúcnosti neplánuje ďalej rozvíjať platformu pre virtuálnu realitu a nebude ani certifikovať nové zariadenia z dielne hardvérových partnerov.

daydream view
Súprava Daydream View

Platformu Google Daydream podporovala napríklad súprava Lenovo Mirage Solo, ktorá bola predstavená v máji roku 2018. Podľa zistení autorov z venturebeat.com Google Pixel 4 v rámci oficiálnej špecifikácie už platformu pre virtuálnu realitu nepodporuje. Pixel 3 ju pritom ešte podporoval.

Zdá sa, že cesta vedie cez rozšírenú a nie virtuálnu realitu. Pixel 4 podporuje len engine ARCore, ktorý je potrebný pre plnohodnotné využívanie aplikácií a funkcií spojených s rozšírenou realitou. Ide napríklad o aplikáciu Google Lens alebo AR navigáciu v mapách od Google.

virtualna realita
Gear VR od Samsungu

Nízky záujem o virtuálnu realitu pre smartfóny zo strany používateľov dokazuje aj Samsung. Nielenže nepredstavil novú generáciu zariadenia Gear VR, tie pôvodné už nepodporuje ani Galaxy Note10 a Note10+, ako píše Engadget.

Samsung však všeobecne uviedol, že je odhodlaný pokračovať v inováciách v oblasti VR a AR. Vyzerá to, že virtuálna realita to má spočítané. Aspoň čo sa týka kategórie určenej pre smartfóny.