RECENZIA ROG Zephyrus S: Prenosná herná mašina s moderným dizajnom

Intel Core i7, 32 GB RAM, 1 TB SSD a GeForce RTX 2070 Mobile. Vyskúšali sme notebook za 2 700 eur.

1
ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Evka Cimbálková)

Notebooky pre náruživých hráčov v drvivej väčšine prípadov spája jedna spoločná charakteristika – sú mohutné a často aj škaredé. Nájdu sa však aj také, ktoré pripomínajú bežné ultrabooky. Jedným z takých kúskov je Zephyrus S od značky Republic of Gamers, za ktorou stojí firma Asus.

ROG Zephyrus S (GX502GW) skončil v našej redakcii a ja musím po pár dňoch urputného testovania skonštatovať, že som mal česť so špičkovou hernou stanicou. Zahráte si na ňom akýkoľvek herný titul, a to bez toho, aby vás trápil nízky počet snímkov za sekundu alebo chabá grafika. Ide o ultimátny herný stroj, ktorý sa zmestí aj do menšieho batohu.

Najlepšie na tom celom ale je, že vás nebude trápiť ani nevkusné konštrukčné prevedenie. Práve naopak, tento notebook vyzerá lepšie ako mnohé pracovné stanice pre náročných používateľov. Nemá totiž iba mobilnú verziu grafickej karty GeForce RTX 2070, ale aj tenučké rámiky okolo displeja a moderný dizajn s nádychom minimalizmu.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Marek Urban)

Dizajn a konštrukcia

Vizuálny rozdiel medzi ROG Zephyrus S a tuctovými kúskami od konkurencie si všimnete už po prvom kontakte. Konštrukcia je hranatá aj maximálne jednoduchá, pretože ju tvoria ploché strany bez zbytočných prvkov. Z niektorých uhlov sa dá prirovnať k prevedeniu MacBookov od Apple, je však celá tmavá a na povrchu nenájdete kov, ale niečo diametrálne odlišné.

Ako uvádza oficiálny web, zliatinu horčíka s hliníkom pokrýva jemná koža, ktorá nezachytáva odtlačky a zlepší pohodlie. Je to podstatne pozitívnejšia skúsenosť, ako keby som mal ruku položenú na kove. Ak tu teda niekto preferuje dlhé herné maratóny, tak si nepochybne príde na svoje.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S

Nie však celý notebook pozostáva z kovu. Tú časť, kde je umiestnený displej, tvorí kvalitný plast s povrchom, na ktorom nie sú tiež vidieť odtlačky prstov. Pri zatvorenej konštrukcii sa ale mierne prehýba. Pánty sú síce dva, no sú krátke, ďaleko od seba a je medzi nimi väčší otvor, aby bolo vidieť diskrétne LED svetlá.

Kompaktné rozmery

ROG Zephyrus S je v porovnaní s konkurenciou aj podstatne kompaktnejší a ľahší, pretože váži necelé 2 kilogramy a hrúbka jeho konštrukcie dosahuje 18,9 milimetra (15″ MacBook Pro je hrubý 15,5 mm). Keď som ho rozbalil, neveril som vlastným očiam. Mal mi predsa prísť špičkovo vybavený herný notebook s poriadnym hardvérom a nie niečo, čo sa mi hravo zmestí do menšieho batohu.

To, že ide o herné monštrum, som zistil až po tom, čo sa otvorila konštrukcia. Nemyslím tým však iba oddialenie displeja od klávesnice, ale roztvorenie spodnej časti, aby bolo k dispozícii dostatok priestoru pre nasávanie vzduchu. K niečomu takému dôjde automaticky počas otvárania a používateľ si to okamžite všimne.

Všade samé svetlo

Keď sa spodná časť konštrukcie roztvorí, v tom okamihu začne cez otvor prenikať svetlo z prítomného LED osvetlenia. Nesvieti tu totiž iba klávesnica, ale aj logo na zadnej strane vrátane bokov notebooku, ktoré osvetľujú povrch stola.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Marek Urban)

Všetko okrem decentne svietiaceho loga možno prispôsobiť podľa chuti používateľa, ktorý má k dispozícii celé farebné spektrum. Podobne ako pri produktoch Razer, aj v tomto prípade sa dá aktivovať viacero rôznych typov osvetlenia. Mne osobne sedela statická modrá. Na výber je však aj dúha, cyklické striedanie jednotlivých farieb alebo „smart“ režim, ktorý mení farbu podľa teploty hardvéru.

S klávesnicou a osvetlenou konštrukciou možno zosynchronizovať iné osvetlenie s technológiou AURA. Ak je také v dosahu, v aplikácii Armoury Crate sa dajú vzájomne prepojiť, aby spolupracovali.

Sofistikované chladenie

Keďže je reč o hernom notebooku pre náročnejších, výrobcovi nezostalo nič iné, ako zabudovať chladiaci systém, ktorý si poradí s grafickou kartou GeForce RTX 2070 a jej brutálnym výkonom.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Marek Urban)

Odborne nazývaný aktívny aerodynamický systém (AAS) tvorí kombinácia čistiaceho a chladiaceho mechanizmu, kde hrá dôležitú rolu vyššie spomínaný nasávací prieduch o veľkosti až 7 milimetrov. Prostredníctvom neho a perforovaného panelu nad klávesnicou prúdi do konštrukcie vzduch, aby ochladil prítomný hardvér. Keď sa ohreje, vyjde zo štyroch dier, ktoré sú umiestnené na zadnej strane a oboch bokoch.

Fungovanie prítomných n-Blade ventilátorov vytvára v ľavej a pravej časti klávesnice chladné prostredie, takže mi ani po niekoľkohodinovom hraní neprekážal rozpálený hardvér. Najteplejšie miesto na konštrukcii nájdete priamo v strede a pod displejom, kde ruku nikto nepokladá, za čo si výrobca zaslúži palec hore. Ide o dômyselne navrhnutý systém, ktorému bolo potrebné venovať trošku viac času.

n-Blade ventilátory
n-Blade ventilátory

Výsledok práce chladiaceho systému AAS nájdete v sekcii Výkon, kde sú okrem iného i moje skúsenosti z hrania hier ako Overwatch, Battlefield V alebo Apex Legends.

Prvotriedna mechanika

Ďalšou dôležitou súčasťou ROG Zephyrus S je jeho klávesnica, za ktorú sa ani zďaleka nemusí hanbiť. Keďže ju tvorí prvotriedna mechanika so špičkovou odozvou a tlačidlá s nízkym profilom, nesklame náruživého hráča a ani toho, kto potrebuje kvalitnú pracovnú stanicu. Je skvelá ako na hranie, tak aj na písanie.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Marek Urban)
ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Marek Urban)

Bohatá konektivita

Na bokoch konštrukcie sa nachádza bohatá kôpka portov, medzi ktorými nechýba ani USB C. Je obojsmerné, takže s ním možno nabíjať nielen iné elektronické zariadenie, ale aj samotný notebook. A to buď prostredníctvom kompaktnejšieho adaptéru (napríklad s výkonom 65 W) alebo lepšej externej batérie ako napríklad Asus ZenPower Pro (PD).

Používateľ má okrem iného k dispozícii tri USB (3.2) štandardy s portom typu A, klasiku v podaní HDMI 2.0, zámok Kensington, 2x 3.5 mm audio port (slúchadla a mikrofón) a port pre pripojenie Ethernet káblu. Jednoducho všetko, čo gamer potrebuje.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Huawei P30 Pro: 2 mesiace s najlepším foto smartfónom na svete!

Porty

Externú kameru tu však budete hľadať márne. Notebook ROG Zephyrus S totiž žiadnu nemá. Ten, kto chce streamovať, tak či tak siahne po externej alternatíve s podstatne lepšou kvalitou, ako by ponúkala tá napevno zabudovaná.

Za zmienku tu okrem iného stojí aj špeciálna aplikácia Armoury Crate, ktorá má i vlastné hardvérové tlačidlo. Používateľ v nej vie regulovať aktivitu chladiaceho systému, meniť LED osvetlenie alebo vytvárať profily.

To najzaujímavejšie ale je, že si rozumie s rovnomennou mobilnou aplikáciou pre operačný systém Android a iOS. To umožňuje meniť nastavenia alebo sledovať aktuálne hardvérové informácie priamo na displeji smartfónu. Počas hrania som tak vedel veľmi šikovne zistiť napríklad to, ako horúci je grafický procesor.

Aplikácia Armoury Crate
Aplikácia Armoury Crate
Aplikácia Armoury Crate
Aplikácia Armoury Crate

Audio

Špičkový procesor, špičková grafická karta, špičková konštrukcia, tak prečo nie špičkové audio? ROG Zephyrus S má okrem iného i poctivo certifikovaný Hi-Fi systém s virtuálnym priestorovým (7.1) zvukom, ktorý tvorí dvojica kvalitných reproduktorov, prémiový DAC aj inteligentný zosilňovač.

Hardvér je skrytý pod panelom nad klávesnicou a musím uznať, že znie naozaj dobre. Kvalita zvukového výstupu, akou disponuje tento kúsok, patrí do vyššej triedy. Nie, že by sa to vzhľadom k cenovke nedalo očakávať, no tie peniaze adekvátne pocítite i v tejto oblasti výbavy, kde by som vyzdvihol čistotu reprodukcie vrátane vysokej hlasitosti s malým skreslením.

Displej

144 Hz, Full HD rozlíšenie, odozva 3 milisekundy aj pestré a sýte farby. Tieto vlastnosti ponúka zabudovaný 15-palcový displej s veľmi tenučkými rámikmi, ktorý stojí na zaužívanej IPS LCD technológii. Preto treba počítať s tým, že zobrazovaná čierna nevyzerá ako čierna, nakoľko je podsvietená. Ak ju však porovnám s čiernou farbou na bežných LCD paneloch, aj vďaka matnému povrchu má podstatne bližšie k realite.

Výsledok v aplikácii DisplayCAL
Výsledok v aplikácii DisplayCAL

Čo sa týka celkovej kvality zobrazovania, tak nemám absolútne žiadne výhrady. Farby podľa slov výrobcu pokrývajú 100 percent štandardu sRGB (aplikácia DisplayCAL mi zobrazila 90 percent), takže super. A ak by to niekomu stále nestačilo, prešli i cez validáciu renomovaného inštitútu Pantone. Neklamú teda ani oči náročnejšieho gamera.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Marek Urban)

Vyššia obnovovacia frekvencia je už v súčasnosti základnou súčasťou výbavy kvalitných herných notebookov. Spomínaných 144 Hz zabezpečí plynulejšiu zmenu obrazu, a to prispeje k lepším používateľským skúsenostiam. Oceníte to najmä pri dynamických multiplayer hrách, kedy viete súperovi s tuctovým displejom uštedriť zásah skôr ako on vám.

Výkon

ROG Zephyrus S, ktorý skončil v redakcii TECHBYTE, poháňa kombinácia procesoru Intel Core i7-9750H, grafickej karty GeForce RTX 2070 Mobile a až 32 GB operačnej pamäte RAM. Vďaka tomuto mocnému hardvéru nemal ani ten najmenší problém utiahnuť i tie graficky najnáročnejšie herné tituly na trhu.

CPU Z
CPU Z

Je úplne jedno, či na tejto zostave spustíte PUBG, Overwatch, Apex Legends alebo Battlefield V. V každom jednom prípade môžete počítať s tým, že si zahráte na jednotku s hviezdičkou. Na moje skúsenosti z používania tejto mašiny sa ale pozrieme až po výsledku v takzvanom syntetickom benchmarku.

Syntetický benchmark

Hardvér v útrobách nadobudol v aplikácii Superposition Benchmark niečo cez 10 500 bodov. Test bežal pri Full HD rozlíšení aj vysokých grafických detailoch a čo sa týka jeho výsledku, notebook Zephyrus S obsadil priečku, okolo ktorej boli klasické stolné zostavy s grafickými kartami GTX 1070.

Aplikácia Superposition Benchmark
Výsledok v aplikácii Superposition Benchmark
Aplikácia Superposition Benchmark
Porovnanie výsledku v Superposition Benchmark

Niečo podobné sa vzhľadom k dostupným informáciám priamo od tvorcu dalo i očakávať. Firma Nvidia ešte počas predstavovania mobilných verzií grafických kariet z radu RTX upozornila, že sú o niečo menej výkonné. Web Notebookcheck spomína 11 až 14 percent, čo podľa všetkého sedí.

Klasická RTX 2070 pre stolné počítače dosahuje výkon, ktorý je mierne lepší ako výkon karty GTX 1080. A tá je pre zmenu o 10 až 15 percent lepšia ako GTX 1070.

Skúsenosti z používania

Ako som už písal, ROG Zephyrus S nemá problém so žiadnou graficky náročnou hrou, a to ani vtedy, keď nastavíte vysoké vizuálne detaily a hráte niekoľko hodín po sebe. Na základe mojich skúseností môžem teraz bez obáv povedať, že ide o mašinu pre náročných hráčov, ktorú v súčasnosti nič nezaskočí.

Nižšie nájdete zoznam testovaných hier vrátane zaznamenaných čísiel ako teplota hardvéru alebo počet FPS po hodine nepretržitého hrania. Technológie Ray Tracing a DLSS boli v každom jednom prípade vypnuté.

PUBG – od 80 do 110 FPS / GPU – okolo 85 °C

Overwatch – od 120 do 170 FPS / GPU – okolo 86 °C

Apex Legends – od 110 do 150 FPS /  GPU – okolo 85 °C

HotS – od 100 do 150 FPS / GPU – okolo 60 °C

Battlefield V – od 80 do 120 FPS / GPU – 86 okolo °C

Ako je teda možné vidieť na výsledkoch testovania, teplota grafickej karty sa po hodine intenzívneho hrania vo väčšine prípadov pohybovala okolo 85 stupňov Celzia. Tých však nabrala behom prvých pár minút a odvtedy neprešla žiadnou výraznou zmenou. Preto nebolo cítiť žiadne príliš prudké kolísanie FPS, ani nič podobné.

Pri vysokých detailoch a vypnutých technológiách mi počas hrania PUBG v kritických chvíľach zobrazovalo od 80 do 90 FPS. Za bežných okolností to však bežalo pri 100 FPS. Čo sa týka Overwatch, Apex Legends alebo Heroes of the Storm, tak drvivú väčšinu času bolo zobrazených cez 100 FPS. V každom jednom prípade sa mi na tejto mašine hralo naozaj skvele.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Huawei P Smart Pro: Veľký displej a Google služby na palube

Musíte si iba zvyknúť na to, že roztočené ventilátory vydávajú celkom slušný hluk. Vzhľadom k zameraniu notebooku sa ale ani nie je čomu čudovať.

Tiež testovaný titul Battlefield V ponúka okrem prvotriednej grafiky aj podporu pre Ray Tracing a DLSS, na čo sa zameriame v následujúcej kapitole. Keďže máme česť s dvomi parádnymi inováciami, zaslúžia si viac priestoru.

Ray Tracing a DLSS

Výbava grafickej karty GeForce RTX 2070 s pokročilou Turing architektúrou, ktorá je hardvérovou súčasťou notebooku ROG Zephyrus S, zahŕňa dve technologické čerešničky. Jednou je Ray Tracing a tou druhou pre zmenu DLSS.

Ray Tracing obohatí herné prostredie o sledovanie svetelných lúčov v reálnom čase. Čo to teda znamená? Používateľ tejto hernej mašiny bude mať k dispozícii opäť o niečo reálnejšie vyzerajúcu grafiku. Každý jeden výstrel z tanku, pušky alebo výbuch míny uvidí v odraze na hladine mláky, rieky alebo jazera. Znie to možno lacno, no v praxi sa nebudete vedieť na tie brutálne vizuálne efekty vynadívať.

Technológia Ray Tracing má však aj svoju nevýhodu. Keď ju používateľ aktivuje v herných nastaveniach (titul musí disponovať nevyhnutnou podporou), od tej chvíle môže klesnúť FPS, nakoľko sa zvýši záťaž na hardvér. Preto je v repertoári aj technológia DLSS.

DLSS, alebo aj Deep Learning Super-Sampling, reprezentuje jeden z viacerých typov AA (anti-aliasing) techník, ktorá pri renderovaní využíva umelú inteligenciu – neurónovú sieť. Práve s jej pomocou dokáže vykompenzovať stratu výkonu z aktivácie sledovania svetelných lúčov, pretože odbremení grafickú kartu. A nielen to.

Ak ju hra podporuje, technológia Deep Learning Super-Sampling okorení obraz o bohatšie vizuálne detaily, aby bol pre oči používateľa ešte viac chrumkavejší. Niečo také dosiahne prostredníctvom renderovania herného prostredia vo vyššom rozlíšení, než je to, aké vie ponúknuť samotný monitor.

Chce to však trošku času. Umelá inteligencia sa najskôr musí chvíľu učiť, aby priniesla výsledok, aký je od nej aj očakávaný.

Aký je rozdiel v FPS?

No dobre, teóriu by sme mali za sebou. Teraz sa pozrieme na to, aký je rozdiel v FPS pri hraní so zapnutými a s vypnutými technológiami Ray Tracing a DLSS. Jedno aj druhé podporuje titul Battlefield V, vďaka čomu môžeme porovnať dosiahnuté výsledky s číslami, ktoré sú uvedené trošku vyššie.

Battlefield V – od 70 do 100 FPS / GPU – okolo 86 °C

Sledovanie svetelných lúčov Ray Tracing zožerie asi 20 FPS. Ak však spolu s touto parádnou inováciou aktivujete aj DLSS, veci sa výrazne zmenia, pretože umelá inteligencia odľahčí záťaž na grafickú kartu. Keď som sa ocitol uprostred veľkého bojiska, ktoré bolo pod muškou bombardérov, počet snímkov porástol asi o 10 až 15 FPS a čísla nelietali až tak ako za bežných okolností.

Ak by ste Ray Tracing vypli a DLSS nechali zapnuté, počet snímkov za sekundu dosiahne podobnej úrovne ako bez oboch technológií. Opäť však treba vyzdvihnúť citeľnejšie lepšiu stabilitu, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na lepšej hrateľnosti. Zdalo sa mi, že hardvér notebooku má hru viac pod kontrolou.

Batéria

Výdrž akumulátora je pre mnohých gamerov jedna z posledných priorít. Nájdu sa však aj takí, ktorí chcú svoju hernú stanicu využívať aj na prácu. Výrobca preto integroval špeciálny systém, prostredníctvom ktorého prebieha prepínanie medzi dvomi prítomnými grafickými kartami. Ak nie je v danej chvíli potrebný vysoký výkon, technológia Optimus dokáže aktivovať integrovanú grafickú kartu, aby šetrila elektrickú energiu.

Ak vám stačí niečo okolo šiestich hodín výdrže, tak budete spokojní. Počas tejto doby som využíval textový editor, surfoval po webe a počúval hudbu, čiže nešlo o žiadne náročné operácie.

Hranie bez pripojeného zdroja pocítite na slabšom výkone. Pri MOBA titule Heroes of the Storm mi po odpojení z elektrickej siete ukazovalo medzi 30 – 40 snímkami za sekundu (za bežných okolností 100 – 150 FPS), čo je prakticky nehrateľné. Teda aspoň pri pôvodných (vysokých) grafických nastaveniach. Keď sa uskromníte, viete to zdvihnúť, no koho pri takomto type notebooku zaujíma výdrž batérie? Ide tu predovšetkým o portabilitu.

Približne hodina nabíjania prostredníctvom originálneho zdroja z krabice, ktorý má výkon 220 W, doplnila asi 75 % kapacity batérie. Celý proces môže trvá približne hodinu a pol.

Záver

Ultimátny hi-tech kúsok pre nadštandardne náročných hráčov, ktorým záleží ako na kvalitnej konštrukcii, tak aj na jej dizajne. Tak by som mohol opísať túto mašinu od značkou Republic of Gamers. Ak vám prekáža komplexnosť alebo priestorová náročnosť bežného stolného počítača, rozhodne si prídete na svoje.

ROG Zephyrus S
ROG Zephyrus S (FOTO Evka Cimbálková)

ROG Zephyrus S (GX502GW) ponúka veľmi výkonný hardvér s modernými technologickými riešeniami, sofistikované chladenie, pestrofarebný a predovšetkým dynamický displej vrátane vizuálneho prevedenia, aké nadchne nejedného milovníka minimalizmu. Takto má vyzerať a fungovať každý jeden poctivý herný notebook s tak vysokou cenovkou.

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
100 %
Dizajn
85 %
Výkon
95 %
Displej
95 %
Chladenie
90 %
Batéria
90 %