Laboratórium start-upu LanzaTech

Pomôže aj zarobí: Šikovný start-up premieňa emisie uhlíka na etanol

Americký start-up LanzaTech mení emisie uhlíka na užitočné látky, ako je napríklad etanol. Jeho testovací projekt má za sebou úspešný štart.

Americký start-up LanzaTech mení emisie uhlíka na užitočné látky. Jeho testovací projekt má za sebou úspešný štart. Vďaka systému v čínskej fabrike vedia dnes vyrobiť až niekoľko miliónov galónov etanolu, ktorý môže spolu s leteckým palivom poháňať lietajúce dopravné prostriedky.

Nepôjde však iba o pohonné hmoty. Ako píše CNN, produktom biotech start-upu môžu byť aj také ingrediencie, aké sú potrebné pri výrobe plastu či dokonca nylonu.

Celé čaro tu tkvie v prírode sa vyskytujúcich acetogénnych mikróboch, inými slovami baktériách, ktoré bolo potrebné pred zapojením do akcie ešte trošku vylepšiť. V LanzaTech tomu hovoria vedená evolúcia a ak by ju nezrealizovali, nemohli by ich v týchto dňoch živiť emisiami z nášho krehkého ovzdušia.

Čínska oceliareň

Testovací projekt start-upu začal fungovať ešte len v priebehu uplynulého roka, a to v areáli čínskej oceliarne. Systém za približne 55 miliónov dolárov dokázal behom tohto relatívne krátkeho času zrecyklovať dostatok emisií uhlíka na to, aby mohli priniesť na svet viac ako 9 miliónov galónov etanolu.

LanzaTech vie nadobudnutý etanol využiť na výrobu svojho leteckého paliva s podstatne menšou uhlíkovou stopou, ktoré od minuloročného októbra čiastočne poháňa komerčné lietadlo. Ak bude testovanie úspešné, tak nie je vylúčené, že sa skôr či neskôr ocitne i v ďalších nádržiach.

TIP REDAKCIE
Francúzi modernizujú: Na orbitu vyslali najmodernejšiu vojenskú družicu

Bioreaktor a baktéria

Fermentačný proces prebieha v špeciálne vyvinutom bioreaktore, kde musí byť prítomný i kľúčový prvok – baktéria.

Namiesto toho, aby emisie uhlíka vychádzali z oceliarne, chytáme ich a dávame do bioreaktoru, kde prebieha fermentácia – ako pri výrobe piva – aby vznikol etanol, prezradil CEO start-upu Jennifer Holmgren.

Start-up LanzaTech si počas uplynulých 14 rokov polepšil od investorov o 250 miliónov dolárov a momentálne má pred sebou expanziu do ďalších potenciálne lukratívnych priemyslov. Na komerčné využívanie ambicióznej technológie si ale budeme musieť ešte zopár rokov počkať, pretože ešte stále nie je dokončená.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať