Japonskí vedci vytvorili unikát: Umelá krv s univerzálnou skupinou môže zachrániť tisíce ľudí

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí je v medicíne ešte stále čo vyvíjať a prichádzať s novými riešeniami. Umelá krv môže byť jedným z nich.

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí je v medicíne ešte stále čo vyvíjať a prichádzať s novými riešeniami. Obrovským problémom sú stále chýbajúce orgány či krv požadovanej skupiny. Na problém sa rozhodli pozrieť japonskí vedci, ktorí nedávno oznámili významný objav. Podarilo sa im vyvinúť univerzálnu krv vhodnú pre transfúziu ľuďom s akoukoľvek krvnou skupinou, informoval server IFLScience.

Darcovia a príjemcovia krvi veľmi dobre vedia, že zistenie krvnej skupiny je veľmi dôležité. Často sa však stáva, že akútne prípady musia čakať, pretože nemocnica jednoducho nemá k dispozícii krv potrebnej skupiny. Ak by však mala v zásobe univerzálnu krv, ktorú môže podať komukoľvek, určite by to pomohlo zachrániť nejeden ľudský život.

Test na králikoch dopadol dobre

Nový typ krvi už na králikoch stihli otestovať vedci z National Defense Medical College. S výsledkami pritom boli viac než spokojní, čo novej technológii dáva nádej úspechu aj pri ľuďoch. Nešlo však o stopercentné výsledky. Z desiatich králikov, ktoré nutne potrebovali krv prežilo šesť. Ide však o rovnakú štatistiku ako v prípade, ak by im bola podaná „bežná“ krv správnej skupiny.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Ako si úplne nezničiť batériu v smartfóne? Stačí poznať tento jednoduchý trik!

Umelá krv so sebou prináša niekoľko obrovských výhod. Medzi tie najhlavnejšie patrí fakt, že krv môžu nemocnice skladovať rok pri bežnej teplote. Krvné doštičky zas po dobu 4 dní, červené krvinky vydržia 20 dní.

Na to, aby umelá krv dostala zelenú aj pri ľuďoch musia vedci vykonať niekoľko ďalších pokusov. Veríme však, že budú úspešné a medicína sa opäť posunie o krok ďalej. „Je náročné skladovať dostatočné množstvo krvi pre transfúzie v takých oblastiach ako sú vzdialené ostrovy,“ povedal docent a imunológ Manuba Kinoshite zodpovedný za výskum umelej krvi.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať