android 9 Pie

Najnovší a často aktualizovaný operačný systém? Lídrom je Nokia

Doručovanie softvérových aktualizácií nie je vo svete Android smartfónov vôbec jednotné. Niektorí výrobcovia doručujú softvérové aktualizácie často a pravidelne, iní si s nimi dávajú načas.

Doručovanie softvérových aktualizácií nie je vo svete Android smartfónov vôbec jednotné. Niektorí výrobcovia doručujú softvérové aktualizácie často a pravidelne, iní si s nimi dávajú načas.

Svoju úlohu tiež zohráva, z akej kategórie zariadenie pochádza, a ako dlho sa nachádza na trhu. Vlajkové lode dostavajú aktualizácie častejšie a pravidelnejšie ako smartfóny z nižších tried. Lepšie sú na tom tiež zariadenia s novším dátumom výroby než staršie kúsky.

Výborný pohľad na úroveň softvérovej podpory jednotlivých výrobcov Android smartfónov ponúkajú analytici z výskumnej spoločnosti Counterpoint. Zostavili rebríček, ktorý jasne ukazuje, ktorí výrobcovia pripravujú aktualizácie pre svoje zariadenia najspoľahlivejšie.

Analytici sa vo svojom skúmaní zamerali na zariadenia, ktoré si zákazníci zakúpili v období od 3. štvrťroka 2018 po koniec 2. štvrťroka 2019. Lídrom spomedzi všetkých výrobcov smartfónov je jednoznačne Nokia v zastúpení konzorcia HMD Global.

nokia
Zdroj: Counterpoint

Nokia pritom produkuje skôr cenovo dostupnejšie smartfóny, ktoré sa často k vlajkovej kategórii ani nepriblížia. Využívajú ale čistý operačný systém Android One. 96 percent všetkých smartfónov Nokia, ktoré si zákazníci zakúpili v poslednom roku, je vybavených operačným systémom Android 9 Pie. Nokia v tejto oblasti dokonca prekonala renomovaný Samsung.

TIP REDAKCIE
Legendárny Black Mirror sa vracia! Netflix vraj chystá 6. sériu obľúbeného seriálu

Áno, je tu Android 10. Ten však bude oficiálne sprístupnený 3. septembra. Nokia už informovala, že na túto najnovšiu verziu povýši v priebehu najbližších mesiacov 17 svojich smartfónov.

Nokia
Zdroj: Counterpoint

V rebríčku sa nachádza desiatka popredných výrobcov smartfónov. Netreba však zabúdať na Google a OnePlus. To, že sú na tom smartfóny od Google po softvérovej stránke najlepšie, je z princípu jasné. Výbornú softvérovú podporu má aj OnePlus, čo zase dokazuje rebríček AOSMark.

Experti z Counterpoint sú presvedčení, že výrobcovia smartfónov musia zintenzívniť poskytovanie softvérových a bezpečnostných aktualizácií.

Analytik Abhilash Kumar pripomína, že výrobcovia často aktualizujú ako prvé vlajkové zariadenia s vyššou cenou, no prítomnosť najnovšieho softvéru je rovnako dôležitá aj pri smartfónoch z nižších či najnižších cenových hladín.

Všetky podrobnosti nájdete v čerstvo publikovanej správe spoločnosti Counterpoint.