Huawei začal v Číne meniť stratégiu: V notebookoch namiesto Windows ponúka Linux

Huawei v notebookoch mení softvér. Windows vymenil za Linux.

4
Foto: Huawei

Odkedy sa Huawei dostal na čiernu listinu Spojených štátov amerických prešiel polrok. Čínska spoločnosť musela pristúpiť na radikálne zmeny nielen v tom, aké zariadenia ponúka, ale aj akým softvérom ich vybaví.

Jedným z takýchto zariadení sú aj notebooky modelového radu MateBook, ktoré firma doteraz ponúkala s predinštalovaným Windows. V Číne sa však amerického operačného systému musela vzdať, preto hľadala alternatívu, ktorou sa nakoniec stal Linux, informoval server Slashgear.

Na rozdiel od smartfónov, kde je na výber viac než jeden operačný systém, je to pri notebookoch a počítačoch náročnejšie. Huawei mal na výber. Buď nasadí svoj vlastný operačný systém, ktorý má byť kompatibilný aj s notebookmi, alebo siahne po jednej zo stoviek rôznych distribúcií Linuxu, čo nakoniec spravil.

Huawei MateBooky v Číne tak odteraz bežia na Deepin Linux, ktorý je verejnosťou považovaný za jednu z vizuálne najatraktívnejších distribúcií. Linux je open source operačný systém, ktorého zdrojový kód môžu preskúmať odborníci z celého sveta. Prípadné nekalé úmysly preto môže preveriť prakticky ktokoľvek.

Momentálne sa notebooky s Deepin Linux predávajú len v Číne. Či ich Huawei prinesie aj na iné trhy momentálne nie je známe.