android go

Android 10 budú mať aj najlacnejšie smartfóny. Google uvádza verziu Go Edition

Spoločnosť Google v minulom roku predstavila tzv. Go edíciu operačného systému Android 9 Pie, ktorá bola určená pre jednoduché smartfóny s menej výkonným hardvérom z najnižších cenových hladín.

Spoločnosť Google v minulom roku predstavila tzv. Go edíciu operačného systému Android 9 Pie, ktorá bola určená pre jednoduché smartfóny s menej výkonným hardvérom z najnižších cenových hladín.

Zjednodušenú podobu nenáročnú na zdroje dostáva aj Android 10, ako informuje spoločnosť Google. Android Go Edition využíva 1600 rôznych typov zariadení z produkcie 500 výrobcov.

Predávajú sa po celom svete, hlavne však v Indii, v Južnej Afrike či Brazílii, kde je po cenovo dostupných technológiách vyšší dopyt. Android Go Edition má napr. taká Nokia 1, Xiaomi Redmi Go či Samsung J4 Core.

Čo získajú vlastníci takýchto zariadení s novou verziou operačného systému? V prvom rade rýchlejšie prepínanie medzi aplikáciami, ktoré je efektívnejšie z hľadiska spotreby operačnej pamäte. Celkovo autori vylepšili stabilitu a rýchlosť systému.

android 9 Pie
Nokia 1 (2018) – najskromnejší smartfón výrobcu HMD Global

Aplikácie sa oproti predchádzajúcej generácii zjednodušeného OS otvárajú rýchlejšie o 10 percent. Google tiež nasadil Adiantum – nový typ šifrovania, ktorý zabezpečí optimálnu úroveň ochrany aj bez špecializovaného hardvéru.

Smartfóny s OS Android 10 Go Edition budú mať rovnakú úroveň zabezpečenia ako akýkoľvek iný smartfón s klasickou verziou OS Android. K operačnému systému Go Edition patria nenáročné Go aplikácie. Tie sa dajú stiahnuť aj do smartfónov s bežným OS.

Google vylepšil a postupne naďalej vylepšuje aj tieto aplikácie. Gallery Go od Fotiek Google prichádza s lepším vyhľadávaním snímok a automatickou organizáciou fotografií, ktoré sa zoskupia podľa toho, čo je na nich zachytené (ľudia, zvieratá, príroda a pod.).

Aplikácia YouTube Go (u nás nedostupná) bude zase šetrnejšia k vyrovnávacej pamäti. Aktualizáciu na Android 10 Go Edition dostane Nokia 1 (Q2 2020) a snáď aj ďalšie smartfóny zo základnej kategórie. Okrem toho pár nových určite vznikne.