Ilustračný obrázok

Vitajte v 21. storočí: Doktori zmenili žene gény, aby ju zbavili dedičného ochorenia

Technika CRISPR, ktorá vznikla vďaka inšpirácii z prírody, dobýva svet. Pri ochorení 41-ročnej Američanky fungovala až prekvapivo dobre.

Laboratórna technika CRISPR, ktorá vznikla vďaka inšpirácii z prírody, dobýva svet. Práve vďaka jej pomoci budú naše fyzické telá podstatne dokonalejšie ako dnes, čo sa potom odrazí na našom celkovom zdraví. Pri genetickom ochorení 41-ročnej Američanky to fungovalo až prekvapivo dobre.

Doktori ju prostredníctvom výdobytku modernej éry zbavili kosáčikovej anémie, ktorou trpí už od narodenia. V rámci náročného procesu museli zasiahnuť do jej génov, aby opravili problémové úseky informácií. A to sa im v laboratóriu nakoniec aj podarilo, píše web PopularScience.

Americká premiéra

Ide o americkú premiéru, kde k ničomu podobnému ešte zatiaľ nedošlo. Teda aspoň čo sa týka širokej verejnosti. Využitiu techniky CRISPR venuje pozornosť hneď viacero veľkých krajín, vrátane Číny alebo Ruska, drvivá väčšina veľkých výskumov prebieha však za zatvorenými dverami.

Červené krvinky

Genetické ochorenie kosáčikovej anémie komplikuje tvorbu červených krviniek. A hoci existuje spôsob, ako sa ho zbaviť, je iba jeden a funguje iba pri 10 percentách pacientov. Američanka Victoria Gray by preto musela v opačnom prípade nájsť darcu a následne podstúpiť rizikovú transplantáciu.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať