Počítač, bez ktorého by autopilot nemohol byť plnohodnotný

FOTO: Toto je počítač Tesly, vďaka ktorému bude fungovať plnohodnotný autopilot

Tesla vyrába od koncu roka 2016 elektromobily, ktoré jedného dokážu ponúknuť plnohodnotného autopilota. Ide o špeciálny počítač.

Tesla od koncu roka 2016 vyrába elektromobily, ktoré jedného dokážu ponúknuť plnohodnotného autopilota. Ide o špeciálny počítač tretej, čiže maximálnej úrovne s kapacitami nahradiť šoféra z mäsa a kostí. Jeho podoba bola však až do týchto dní odhalená iba na oficiálnych materiáloch.

Veci zmenil až známy hacker green, pretože zverejnil autentickú fotografiu niečoho, čo je podľa webu Electrek takzvaný Tesla Autopilot Hardware 3.0.

Nový počítač pochádza priamo z dielne spoločnosti Tesla. Prechádzajúca generácia s označením 2,5 využívala hardvér od spoločnosti NVIDIA, takže sa tu bavíme o pomerne dôležitej zmene. Keďže ho vyvinuli inžinieri automobilky, dokáže ponúknuť dokonalejšiu symbiózu s ostatnými časťami elektromobilu.

144 biliónov operácií za sekundu

Tesla tvrdí, že tretia generácia zvládne za jednu jedinú sekundu zrealizovať šialených 144 biliónov operácií a spracovať 2 300 snímkov. Pozostáva totiž z dvojitej neurónovej siete. Každá jedna behom sekundy uskutoční 36 biliónov operácií.

Nový počítač
Predná strana nového počítača

Počítač dokopy tvorí 6 miliárd tranzistorov a jeho medzigeneračné zlepšenie dosahuje až 21x toho, čo dokázal ponúknuť predchodca. Bez takých kapacít by nemohli jedného dňa aktivovať autopilota, ktorý plnohodnotne nahradí človeka s vodičským preukazom. Kedy sa ho ale asi tak dočkáme?

Slová Elona Muska naznačujú, že ku komerčnému využitiu plného potenciálu dôjde zhruba v polovici roka 2020. Výrobu kľúčového čipu dostal na starosti gigant Samsung.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať