Samsung Space Monitor

RECENZIA Samsung Space Monitor: Lahôdka pre milovníkov minimalizmu

Samsung začiatkom roka predstavil novinku, ktorú nazval Space Monitor. Dôvod, prečo sa tak rozhodol, spočíva v jej unikátnom konštrukčnom prevedení.

Samsung začiatkom roka predstavil novinku, ktorú nazval Space Monitor. Dôvod, prečo sa tak rozhodol, spočíva v jej unikátnom konštrukčnom prevedení. Používatelia majú totiž k dispozícii stojan, ktorý je vyrobený na to, aby im na stolíku šetril miesto. A ide mu to až prekvapivo dobre.

Keďže nám Space Monitor skončil v redakcii, mali sme jedinečnú príležitosť otestovať ho na vlastnej koži. Išlo o menší aj slabšie vybavený model s 27-palcovou uhlopriečkou a 2K rozlíšením, za ktorý momentálne dáte necelých 400 eur.

Aké sú teda naše skúsenosti po pár dňoch frekventovaného používania tohto podareného kúsku z Južnej Kórey?

Displej

Zobrazovaciu funkcionalitu monitora zabezpečuje tuctová LCD technológia, takže netreba od obrazovky očakávať príliš veľa. Nesklame vás, no zároveň ani nenadchne.

Nie je sa však ani čomu čudovať. Samsung sa tu zameral predovšetkým na prevedenie stojanu, nie na kvalitu displeja. Na konštrukciu hodíme očko ale až trošku neskôr.

Samsung Space Monitor
Samsung Space Monitor (FOTO Marek Urban)

Ako už bolo spomínané, 27-palcový zobrazovací panel Space Monitora ponúka relatívne jemné WQHD rozlíšenie. Inými slovami aj 2K v širokouhlom prevedení. Používateľ sa preto môže i napriek veľkej uhlopriečke spoľahnúť na obraz s bohatými detailami.

Zobrazované farby pokrývajú približne 56 percent rozsahu AdobeRGB, 78 percent sRGB a 58 percent DCI-P3, čiže žiadna veľká sláva. V praxi sú nevýrazné a chladné, čo sa od bežného LCD, samozrejme, dalo i očakávať

Rovnako treba počítať s tým, že ani ich presnosť nepatrí zrovna do prvej ligy. Potvrdzuje to aj hĺbkový test webu DigitalTrends. Bežný smrteľník si to však za bežných okolností nevšimne.

Farebný rozsah monitora
Farebný rozsah monitora (aplikácia DisplayCAL)

Za menšiu pochvalu tu stojí kontrast, ktorý dosahuje pomer 3 000:1. Čo sa ale týka maximálneho jasu, tak ten v tomto prípade reprezentuje iba 250 nitov.

S čitateľnosťou mať problém ale nebudete. A to ani v priestoroch s bohatým množstvom svetla. Samsung totiž pokryl povrch displeja matnou vrstvou, ktorá celú situáciu zachraňuje.

Ak by som mal zhrnúť kvalitu obrazu, tak nečakajte žiadne zázraky. Ide o typický priemer s niekoľkými drobnosťami navyše, ako ponúka konkurencia z podobnej cenovej kategórie. Nič viac, nič menej.

VA panel

LCD technológia Space Monitora nezahŕňa tradičný IPS, ale takzvaný VA panel. V čom teda spočíva rozdiel?

Samsung Space Monitor
Samsung Space Monitor (FOTO Marek Urban)

VA (Vertical Alignment) panely disponujú širším farebným gamutom aj vyšším kontrastným pomerom. Ak však padne reč na pozorovacie uhly, tak v tejto oblasti mierne zaostávajú. Mne osobne to neprekážalo, pretože nepozerám na monitor zboku, ale spredu.

Hranie hier

27-palcový kúsok má okrem iného i vysokú obnovovaciu frekvenciu, čo ocení nejeden gamer. Obraz je vďaka číslu 144 Hz badateľne plynulejší ako v prípade bežnej frekvencie o veľkosti 60 Hz a my to pocítime najmä počas hrania hier.

Space Monitor ponúka až 144 Hz obnovovaciu frekvenciu
Space Monitor ponúka až 144 Hz obnovovaciu frekvenciu

Mnohých z nich ale sklame odozva, nakoľko tá dosahuje až 4 milisekundy. Na občasné hranie to síce stačí, no ak niekto sedí pri počítači niekoľko hodín denne, mal by radšej popremýšľať nad vhodnejšou alternatívou.

Space Monitor ponúka dokonca aj herný režim, ktorý nájdete priamo v hlavných nastaveniach. Keď ho aktivujete, v tom momente prispôsobíte zobrazovacie parametre, ako je kontrast, farby či ostrosť, hraniu hier. Podobná možnosť sa ale dá využiť i pri pozeraní filmov. Stačí namiesto neho zvoliť režim Cinema.

Obraz v obraze

Monitoru nechýba ani funkcionalita obraz v obraze (PiP). Pre používateľa to znamená, že k nemu môže pripojiť až dva rôzne výstupy.

Displej sa v takom prípade rozdelí na dve samostatne fungujúce časti. Na jednej zobrazí obraz z HDMI káblu a na druhej zase obraz z DiplayPort káblu. Po aktivácii sa navyše dajú meniť parametre ako napríklad poloha alebo veľkosť dodatočného okna.

Konštrukcia

Hlavnou prednosťou novinky je jej minimalisticky prevedený stojan s dvomi kĺbmi, ktoré zabezpečujú nadštandardnú flexibilitu. Monitor vám preto na stolíku nezaberie takmer žiadne miesto. Musíte však dbať na to, aby ste ho mali o čo pripevniť.

Space Monitor vie ušetriť až 40 percent miesta
Space Monitor vie ušetriť až 40 percent miesta

Plastový stojan nestačí iba položiť, ale aj poriadne pritiahnuť, pretože pripomína stojan mlynčeku na mäso. Aj on má svorku so skrutkou, aby monitor dokázal stáť na jednom mieste. Keďže nemá k dispozícii dostatočnú oporu, tak v jednej polohe príliš dlho nevydrží. Spodná časť konštrukcie, na ktorej stojí, meria iba 10 x 10 cm.

Samsung Space Monitor
Samsung Space Monitor (FOTO Marek Urban)

Problémom sú tu teda stolíky s príliš veľkou hrúbkou. Ak tá prekračuje 9 centimetrov, tak príliš nepochodíte. Space Monitor nebude mať jednoducho o čo pripevniť. Pri rozhodovaní preto treba brať do úvahy aj túto veľmi podstatnú informáciu.

Dva kĺby

Čaro stojanu tkvie v dvoch pevne vyzerajúcich kĺboch, prostredníctvom ktorých možno prispôsobovať polohu obrazovky. Toto riešenie otvára dvere manipulácii až v štyroch rôznych smeroch. Viete ju posunúť hore alebo prisunúť k sebe. A to bez toho, aby ste čo i len trošku zmenili polohu celého monitora.

Posun obrazovky smerom dole je navyše možný až na samotný doraz, čiže až do momentu, kedy sa konštrukcia dotkne samotného stola. Možnosti prispôsobenia sú tu naozaj veľké.

Monitor je za bežných okolností zhruba 21 centimetrov nad stolom, takže ho bude mať drvivá väčšina používateľov v zornom poli svojich očí. Preto im nehrozia bolesti krku či chrbtice ako v prípade menej flexibilných stojanov. Výrobca nemyslel iba na dizajn, ale aj na často krát podceňovanú ergonómiu, za čo si teraz zaslúži palec hore.

Nádych minimalizmu

Dizajn Space Monitora sa nesie v duchu minimalizmu. Platí to ako o plastovej konštrukcii s obrazovkou, tak aj o samotnom stojane, v ktorom je miesto pre dva hlavné káble – HDMI (respektíve DisplayPort) a napájanie. Počas používania preto budete vidieť iba monitor s tenučkými rámikmi.

Samsung Space Monitor
Samsung Space Monitor a jeho kábel manažment – na prítomné skutky sa dáva ešte malý kryt (FOTO Marek Urban)
Samsung Space Monitor
Samsung Space Monitor (FOTO Marek Urban)

Trošku ma však prekvapilo, že rámiky okolo obrazovky nie sú v skutočnosti až tak tenké, ako ich Samsung prezentuje na svojom webe. Áno, produkty si prikrášľuje každý jeden veľký výrobca elektroniky, no v tomto prípade je to podľa môjho skromného názoru až príliš okaté.

Vizuálne prevedenie sa mi ale i napriek tomu páči. Je jednoduché, štýlové, hranaté a tak trošku aj tuctové.

Záver

Space Monitor je tu pre každého, komu nestačí iba veľká obrazovka. Ponuka totiž zahŕňa aj moderný dizajn s minimalistickým nádychom, skvelú ergonómiu a nadštandardne flexibilné konštrukčné prevedenie, ktoré potrebuje podstatne menej priestoru ako bežné kancelárske monitory.

Samsung Space Monitor
Samsung Space Monitor (FOTO Marek Urban)

Hlavnou hviezdou predstavenia je tu stojan. Ak vám teda na tejto časti vášho budúceho monitora záleží, tak si určite prídete na svoje. Ja nie som výnimkou, preto by som dal tomuto podarenému kúsku bez váhania šancu.

Práve vďaka nemu môžete meniť polohu obrazovky v štyroch rôznych smeroch a práve vďaka nemu vám na stole zostane viac miesta pre dôležitejšie veci, ako je zbytočne obrovská konštrukcia. Táto vecička nesmie preto chýbať na žiadnom modernom pracovisku. Samsung, skvelá práca.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať