Výfuk zo spaľovacieho motora

EÚ nariadenie je tu: Elektromobily musia oddnes vydávať umelý zvuk spaľovacieho motora

Všetky hybridy a elektromobily, ktoré ešte len prídu na európsky trh, budú musieť od dnešného dňa vydávať umelý zvuk spaľovacieho motora.

Všetky elektromobily, ktoré ešte len prídu na európsky trh, budú od dnešného dňa vydávať umelý zvuk spaľovacieho motora. Keďže motor na elektrickú energiu nie je takmer vôbec počuť, výrobcovia musia integrovať do výbavy špeciálny notifikačný systém, aby nedošlo k nehode.

Ide o malé, úzko špecializované zariadenie s názvom AVAS, čo znamená Acoustic Vehicle Alert Systems. K jeho použitiu dôjde vždy vtedy, keď rýchlosť klesne pod 20 kilometrov za hodinu. Aktivuje ho ale aj zaradenie spiatočky, informuje The Verge.

Cieľ nariadenia Európskej únie spočíva v snahe chrániť chodcov pred potenciálnym nebezpečenstvom. Keďže sa mnohí z nich spoliehajú na zvuk tradičného motora, tak môže počas toho, ako prechádzajú cez cestu, veľmi rýchlo dôjsť k dopravnej nehode. Stačí, ak čo i len na krátku chvíľu prestanú venovať pozornosť okoliu a začnú pozerať na displej smartfónu.

Povinnosť platí ako pre hybridné, tak aj plne elektrické autá, ktoré sa ešte len chystajú na spotrebiteľský trh. Súčasné modely musia obsahovať AVAS do júla roku 2021. Výrobca si navyše sám vyberie znenie syntetického zvuku. Musí však pripomínať spaľovací motor.

TIP REDAKCIE
TOP 4 kolobežky: 500 W motory, dojazd aj 80 km a viac!

Podobné plány majú aj Spojené štáty americké. Miestny zákon začne platiť ale až od druhej polovice budúceho roka.

Total
97
Zdieľaní
Total
97
Zdieľať