Lietadlo MOZI 2

VIDEO: Čína vyrobila bezpilotné lietadlo so solárnym panelom. Test prebehol úspešne

Lietadla bez pilotov z mäsa a kostí, ktoré poháňajú slnečné lúče, pomaličky, ale isto dobývajú letecký priemysel. Výnimkou nie je ani Čína.

Lietadlá bez pilotov z mäsa a kostí, ktoré poháňajú iba slnečné lúče, pomaličky, ale isto dobývajú letecký priemysel. Výnimkou nie je, samozrejme, ani Čína. Táto veľká ázijská krajina uskutočnila v uplynulých dňoch prvý ostrý test jej horúcej novinky s názvom MOZI 2.

Ako to teda dopadlo? Čínske médiá píšu, že na jednotku s hviezdičkou. Miestna spoločnosť OXAI Aircraft by teda už mala byť na konci náročného vývoja, po čom bude nasledovať oficiálne predstavenie a spustenie predaja.

Keďže MOZI 2 poháňa iba čisto solárna energia, nepotrebuje spaľovacie palivo a ani služby drôtovej nabíjačky. S plne nabitou batériou dokáže lietať vo vzduchu približne 12 hodín. Má to však podmienku, pretože musí pred tým vydržať na slnku aspoň 8 hodín. Prísun elektrickej energie tu totiž zabezpečuje veľký solárny panel, ktorý pokrýva 15 metrov dlhé krídla.

Lietadlo MOZI 2
Lietadlo MOZI 2

Čakajú na 5G

Lietadlo je vyrobené pre situácie, ako je napríklad prírodná katastrofa, prieskum terénu alebo zabezpečovanie bezdrôtovej komunikácie v odľahlých lokalitách. V neďalekej budúcnosti toho bude ale podstatne viac.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

Tvorcovia tvrdia, že im príchod mobilných sietí piatej generácie otvorí dvere k novým možnostiam využitia, takže je zatiaľ zbytočné hovoriť o tom, kde si MOZI 2 nájde využitie.

Total
44
Zdieľaní
Total
44
Zdieľať