Inžinieri z NASA pracujú na novom palive

NASA vytvorila nové palivo pre vesmírne rakety, je bezpečnejšie aj efektívnejšie

Toxické látky v raketových palivách neohrozujú iba naše životné prostredie, ale aj tých, ktorí pracujú s vesmírnym hardvérom. Preto NASA prináša alternatívu.

Vysoko toxické látky v dnešných raketových palivách neohrozujú iba naše krehké životné prostredie, ale aj priamo tých, ktorí pracujú s vesmírnym hardvérom. NASA preto teraz prináša alternatívu, kde nahradila hydrazín za podstatne bezpečnejšiu formuláciu.

Nie je to však iba o bezpečnosti. Táto nová látka nespraví do ružova sfarbené palivo iba bezpečnejšie, ale aj podstatne efektívnejšie, píše web BGR. Ak by sme to mali vyjadriť v číslach, tak ide vraj až o 50-percentné zlepšenie. Vďaka tomu doletia rakety podstatne ďalej, ako je tomu v týchto dňoch. Krok americkej vesmírnej agentúry má teda viac výhod, nie iba jednu.

Absencia spomínanej toxickej látky výrazne zjednoduší inžinierom z vesmírneho priemyslu ich prácu. Keďže musia aj kvôli nej dodržiavať striktné bezpečnostné pravidlá, nezostáva im nič iné, ako nosiť špeciálne ochranné obleky vrátane špeciálnych kyslíkových masiek. A niečo také im citeľne znižuje komfort.

Čoskoro ho otestujú

Nové raketové palivo od agentúry NASA už čoskoro otestujú priamo v teréne. Stane sa tak koncom mesiaca, kedy by mala prebehnúť ďalšia misia, počas ktorej vynesie nosná raketa vesmírnej spoločnosti SpaceX na orbitu Zeme takzvaný GPIM (Green Propellant Infusion Mission) satelit. Vďaka nemu zistia, či je ešte čerstvá alternatíva vhodná pre cestovanie naprieč priestorom okolo našej modrej planéty alebo nie.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať