Samsung Galaxy S10+: Prečo by som si ho kúpil? 3. časť – Fotoaparáty

Samsung Galaxy S10+ je nová vlajková loď juhokórejského giganta, ktorý ňou oslavuje 10. výročie Android smartfónov.

Samsung Galaxy S10+ je nová vlajková loď juhokórejského giganta, ktorý ňou oslavuje 10. výročie Android smartfónov. Samsung si tento rok pripravil skutočne špičkové zariadenie, ktoré kombinuje to najlepšie, čo mobilný trh momentálne reprezentuje.

Ak sa rozhodujete, ktorý top model si vybrať, máme pre vás malú pomôcku. V päťdielnom seriáli sa vám pokúsime predstaviť najsilnejšie stránky Galaxy S10+, ktoré sú hlavnými piliermi pri rozhodovaní sa o tom, či sa oplatí kúpiť alebo nie.

Samsung Galaxy S10+: Tri magické fotoaparáty a oko v displeji

Jednou z najdôležitejších súčiastok akéhokoľvek smartfónu sú jednoznačne fotoaparáty. Moderní zákazníci totiž nahrádzajú nespratné kompakty za smartfóny, ktoré toho dokážu pri podobnom či v niektorých prípadoch až rovnakom výsledku podstatne viac.

Samsung si tento trend veľmi dobre uvedomuje, preto neustále vylepšuje foto výbavu svojich zariadení. Po minuloročnej meniteľnej clone hlavného fotoaparátu, ktorá sa prispôsobovala okolitému osvetleniu, tento rok prišla ďalšia výrazná zmena.

Samsung Galaxy S10+ na zadnej strane ponúka až tri fotoaparáty, ktoré, podľa mňa, ponúkajú ideálne riešenie pre takmer všetky každodenné situácie.

galaxy S10

Pre všetky situácie

O čom to hovorím, pýtate sa? Hovorím o tom, že Galaxy S10+ nesie senzory určené pre bežné fotenie, pre fotenie vecí zblízka a pre fotenie čo najširších záberov. Hlavný 12 Mpx s clonou (f/1.5 – f/2.4) je určený pre zábery bez priblíženia. Sú to zároveň aj najkvalitnejšie zábery, keďže clona na senzor prepúšťa najviac svetla. Ak budete fotiť za šera alebo v noci, využívajte klasický (1x) zoom. V aplikácii fotoaparátu ho aktivujete ťuknutím na ikonku dvoch stromov.

Keď kliknete na ikonku troch stromov, aktivuje sa 12 Mpx zoom fotoaparát (f/2.4), ktorý ponúka 2x optický zoom. Tento režim sa hodí hlavne počas dňa, resp. v dobre osvetlených situáciách, keďže na senzor nepadá až toľko svetla. Výsledok je pri dobrom osvetlení vynikajúci, takže zoom určite neprehliadnite.

Nakoniec som si nechal to najlepšie – ultraširokouhlý fotoaparát so zorným uhlom 123 stupňov. To znamená, že fotoaparát vidí tak široký záber, ako ľudské oko, čo je v niektorých prípadoch naozaj na nezaplatenie. Využil som to napríklad pri fotení izieb, na rodinnej oslave alebo vtedy, keď som jednoducho chcel zachytiť dramatickejší záber.

Dve oči vpredu

Možno ste si všimli, že Samsung Galaxy S10+ má zvláštny displej. Je v ňom totiž otvor, ktorý tam nie je len tak bezdôvodne. Firma do otvoru vložila dva senzory, z ktorých jeden je fotoaparát a druhý „len“ meria hĺbku záberu pre vylepšenie efektu rozostrenia.

Samsung otvor vyrezal špeciálnym laserom, ktorý neporušil ani jeden pixel navyše, čo oceníte hlavne pri konzumácií multimédií.

Pretkaný umelou inteligenciou

Aj napriek tomu, že umelú inteligenciu si mnoho ľudí spája skôr s futuristickými robotmi, môžete ju nosiť vo vrecku. Samsung Galaxy S10+ AI okrem iného implementoval aj do fotoaparátu. Výkonný procesor pri zapnutí aplikácie fotoaparátu neustále prepočítava a analyzuje to, na čo sa pozeráte. Výsledkom je automatická detekcia scén (dokáže ich rozoznať až 30) a následná optimalizácia nastavení.

Povedzme, že ráno chcete odfotiť východ slnka tak, že telefón namierite priamo proti slnku. Bez optimalizácie by fotoaparát vyhodnotil slnko ako bod, podľa ktorého musí nastaviť zvyšok fotky a výsledok by bola jedna svetlá sféra a tmavý zvyšok.

Pri optimalizovanej fotografii to však vyzerá inak. Samsung Galaxy S10+ pri rovnakom scenári zistí, že sa pozeráte na východ slnka, zníži mu jas, zdvihne jas v tmavších miestach a výsledkom je rovnomerne nasvietená fotografia. Toto je pri telefónoch jedno z najlepších využití AI, na ktoré nedáme dopustiť.

Samsung Galaxy S10+: Ideálne kombo?

Aj napriek tomu, že mnohí experti označujú Huawei ako kráľa fotografie, určite netreba zanedbávať ani Samsung. Jeho nové vlajkové lode ponúkajú ideálne riešenie pre každodenný život, počas ktorého zábery neanalyzujete pixel po pixeli. Jednoducho chcete fotoaparát, na ktorý sa dá spoľahnúť v každej situácii a presne to Galaxy S10+ ponúka.

Fotoaparáty sme preto zaradili medzi TOP dôvody, prečo sa oplatí vybrať si práve Galaxy S10+.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung Electronics Czech & Slovak.