RECENZIA Asus ZenBook 14 (UX433): Notebook, do ktorého sa zamiluješ!

Asus výrazne vylepšil rad zariadení ZenBook. Nový je dizajn, nižšia váha, inovatívny pántik a numerická klávesnica priamo v touchpade.

Asus minulé leto predstavil výrazne vynovené portfólio zariadení spadajúcich do radu ZenBook. ZenBook 14 po novom ponúka tenšie rámiky, nový dizajn pántiku a kompaktnejšie rozmery, než na čo sme boli zvyknutí doteraz. Celkovo ide o veľmi zaujímavý stroj, ktorý sme posledný týždeň testovali v rôznych podmienkach.

Vďaka spomínanému stenčeniu rámikov je ZenBook 14 skutočne spratný notebook. Jeho displej zaberá 92 % „prednej strany,“ čo oceníte hlavne pri cestovaní. Práve cestovanie je to, čo sme so ZenBook 14 robili najčastejšie a môžem vám povedať, za tento pomer som bol veľmi, veľmi rád. Notebook meria 31,9 x 19,9 x 1,59 cm, za čo by sa nehanbili ani 13“, nie to ešte 14“ notebooku. Čo sa váhy týka, pracovať budete s príjemnými 1,19 kilogramami.

Asus ZenBook 14: Základná špecifikácia

 • OS: Windows 10 Home
 • Procesor: Intel Core i7 8565U Whiskey Lake
 • Počet jadier: 4x 1.8 GHz (bežná frekvencia), 4x 4.6 GHz (Core Boost)
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce MX150
 • Pamäť RAM: 16 GB
 • Úložisko: 512 GB SSD
 • Uhlopriečka displeja: 14“
 • Rozlíšenie displeja: 1 920 x  1 080
 • Hmotnosť: 1,19 kg
 • Farebné prevedenie: modré, strieborné
 • Cena: 1 249 €

Asus ZenBook 14: Mierne hrubší – chvalabohu

Aj napriek tomu, že konkurenčné modely (napr. Swift 5 či Swift 7 od Aceru) sú o niečo tenšie som veľmi rád, že sa do toho nepustil aj Asus. Hrúbka 1,59 cm mu umožnila ponechať viac portov a výkonu, čo mnohí z nás ocenia viac než o pár milimetrov tenšie telo.

Vo výbave nechýba USB C port, USB A na každej strane, HDMI, 3,5 mm jack pre slúchadlá, slot pre pamäťové karty a port pre nabíjanie. To je na tak tenučký a spratný notebook viac než bohatá výbava. Spoľahnúť sa však môžete aj na Bluetooth 5.0, dual-band 802.11ac Wi-Fi a 3D IR kameru pre rozpoznanie tváre aj pri horšom osvetlení v rámci funkcie Windows Hello. Inými slovami, pre prihlásenie do Windows už nebudete musieť zadávať heslo, stačí sa pozrieť do kamery. Naozaj, veľká pochvala pre inžinierov Asusu.

Vonkajšia strana displeja má rytiny v tvare kruhu, čo svedčí o tom, že sa predsa len pozeráme na ZenBook a nie iný rad notebookov. Zvyšok konštrukcie je vyrobený z eloxovaného hliníka, dostupný v modrom či striebornom prevedení. My na test máme striebornú verziu.

Farbu prevedenia narúša len zafarbenie mriežky reproduktorov Harman Kardon uložených nad klávesnicou. Keď už sme pri reproduktoroch, tie sú naozaj fantastické. Neveril by som, aký kvalitný zvuk môže vychádzať z tak malého telíčka, no je to naozaj prekvapujúce. V tomto smere rozhodne nebudete sklamaní. Niekomu sa to nemusí páčiť, no osobne mi to príde ako veľmi vkusné. Teraz sa už dostávame k dizajnovej vychytávke, ktorá sa mi páči najviac – pántik.

Asus ZenBook 14: Pántik ako žiaden iný

Možno to znie tak, že sa pánt nedá vylepšiť natoľko, aby z neho mohla byť jedna z najlepších funkcií, no opak je pravdou. Inžinieri pripravili riešenie, ktoré Asus nazýva „ErgoLift“. Ide o pántik, ktorý pri otvorení displeja mierne nadvihne klávesnicu, vďaka čomu je potom klávesnica pod malým uhlom. To má dve výhody. Prvou je lepšie prúdenie vzduchu, no a tou druhou je príjemnejšie písanie na klávesnici.

Aby sa zabránilo prípadnému poškriabaniu notebooku alebo povrchu, na ktorom je notebook položený, Asus na pántik prilepil malé gumené pásiky. Tie sú v praxi prakticky neviditeľné, pretože sú maličké a nijak neprekážajú.

Asus ZenBook 14: A bolo svetlo

Efektnejším vylepšením nového ZenBook 14 je určite numerická klávesnica zabudovaná do touchpadu. Na prvý pohľad to znie zvláštne, no toto riešenie skutočne funguje. Podržaním malého virtuálneho tlačidla sa dotyková vrstva rozsvieti a rozdelí na jednotlivé čísla a znaky.

U mňa sa toto riešenie, aj napriek tomu, že vyzerá veľmi pekne a nezvyčajne, neoplatilo. Rýchlejšie ťukanie do čísel spôsobilo, že sa niektoré z nich vynechali. Pre presnejšie zadávanie som tak musel čísla stláčať pomalšie, čo mi nepripadalo ako úplne výhodné riešenie. Oveľa rýchlejšie som pracoval s vrchným riadkom čísel, na ktoré som si pri takto malých notebookov zvykol.

TIP REDAKCIE
Orange opäť rozširuje svoju ponuku: Pribudnú televízory, notebooky, smart hodinky a mnoho iného

Čo sa samotnej klávesnice týka, tá ma neprekvapila ani nesklamala. Asus vyrába jednu z najpohodlnejších klávesníc v notebookoch, takže očakávania boli vysoké a ZenBook 14 ich splnil vynikajúce. Moja práca zahŕňa veeeeľa písania, s čím som nemal problém na hoteli, v lietadle, autobuse alebo letiskovej hale pri šálke kávy. Pomáha aj fakt, že klávesnica je podsvietená s troma stupňami intenzity, takže práca v noci, podvečer alebo skoro ráno bude bezproblémová.

Beriem, že na trhu nájdete aj kvalitnejšie klávesnice, no tú, ktorú ponúka ZenBook 14 môžete brať ako zlatý štandard, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

Asus ZenBook 14: Výkon v benchmarkoch aj v skutočnom svete

Tenučké a malé notebooky z fyzikálnych a termodynamických dôvodov nemôžu ponúkať toľko výkonu, ako ich väčší alebo dokonca desktopoví súrodenci. Asus sa však podaril veľmi zaujímavý kompromis, ktorý sa vám bude páčiť.

Model, ktorý som testoval ponúka procesor Intel i7-8656U 8. generácie, 16 GB operačnej pamäte RAM, 512 GB SSD a grafickú kartu NVIDIA GeForce MX150. Takáto zostava ponúka dosť výkonu na všetky kancelárske a úkony, ako aj na základné (veľmi jemné) hranie. MX150 nie je grafický čip určený pre najnovšie tituly. Počas recenzie som spravil niekoľko testov výkonu, tu sú:

 • 3D Mark 11: P3873 (Grafika: 3539, Fyzika: 7887)
 • 3D Mark 13 – Fire Strike: 2621 (Grafika: 2870, Fyzika: 9112)
 • PassMark: Hodnotenie: 4470, CPU: 9357, 3D: 2490
 • GeekBench 64-bit: Single-core: 5095, Multi-core: 14711
 • Cinebench R15 (najlepší výsledok): OpenGL 85,77 FPS, CPU 634 cb, CPU single-core 181 cb

Výsledky teda jasne naznačujú, že ZenBook 14 je v niektorých oblastiach výkonnejší než Dell XPS 13 s rovnakým procesorom či Acer Swift 7 taktiež s rovnakým procesorom.

Asus ZenBook 14: Bez nabíjačky? Bez problémov

S výkonom je priamo spojená aj výdrž batérie, s ktorou som nemal jediný problém. Asus síce tvrdí, že ZenBook 14 na jedno nabitie vydrží až 14 hodín používania, mne sa podarilo dosiahnuť výdrže približne 13 hodín pri zhruba polovičnom jase. ZenBook 14 som si na služobné cesty bral bez nabíjačky, keďže tá by mi pri „jednodňovke“ zbytočne prekážala.

ZenBook 14 sa okrem toho veľmi rýchlo nabíja (aj keď škoda, že nie cez USB C!), takže keď sa nakoniec vybije, šťavu mu doplníte veľmi rýchlo.

Asus ZenBook 14: Najväčšia slabina

Nakoniec napíšem ešte pár slov o displeji, keďže ten ma až tak neuchvátil. Ide o 1 920 x 1 080 IPS paneltenučkými rámikmi po bokoch, aj na vrchnejspodnej strane. Vďaka tomuto riešeniu celé zariadenie pôsobí viac obdĺžnikovito, než iné podobné zariadenia. To je dobre. Takto je zariadenie spratnejšie a bez problémov sa vojde aj do cestovných batohov či kabeliek.

Späť však k displeju. Ten ponúka maximálny jas 278 cd/m2, čo je svojim spôsobom sklamanie. Lepšie výsledky mala aj minuloročná generácia, nehovoriac o priamej konkurencie od Dell či Microsoftu, ktorá ponúka podstatne lepšie panely.

Asus ZenBook 14: Verdikt

Nový ZenBook 14 je veľmi šikovné a schopné zariadenie, ktoré je ľahšie, menšie a lepšie vyzerajúce než predchádzajúce modely. Asus si zakladá na tom, že jeho notebooku musia nielen, že dobre vyzerať, musia byť aj šikovné. Svedčia o tom aj porty, ktorých je naozaj dosť aj pre prácu v teréne.

Na trhu nenájdete veľa notebookov, ktoré dokážu ponúknuť 14“ displej v takto malom tele a s výkonom vo forme i7 8. generácie a veľkým USB A či HDMI konektorom.

Ak hľadáte stroj, ktorý vás nesklame a nemáte radi Apple s jeho Macbook Air, toto môže byť to pravé orechové. Model, ktorý som testoval sa predáva za 1 249 €, no dostupný je aj model za 999 €. Ten ponúka procesor Intel Core i5 8265U, 8 GB RAM256 GB disk. Zvyšok špecifikácií je rovnaký.

Za zapožičanie notebooku na test ďakujeme spoločnosti ASUS Computer s.r.o.