Podvodníci oklamali Apple: Ten im vymenil 1 500 kópií iPhonov za originály

Ako získať originálne iPhony za lacné kópie? Jednoducho, zistili dvaja Číňania.

1

Ázia je veľká a plná rôznych špekulantov. Práve na ďalekom východe je iPhone považovaný za akýsi symbol prestíže či spoločenského postavenia. Spojením týchto dvoch veličín získavame recept na organizované skupiny snažiace sa vymámiť čo najviac peňazí z veľkých korporácií či nič netušiacich ľudí.

V dnešnom príbehu sa zameriame na dvoch Číňanov študujúcich v USA, ktorí sa rozhodli privyrobiť si. Spojili sa tak s osobou žijúcou v Číne, ktorá im do USA postupne zasielala stovky kópií iPhonov, ktoré stáli pár dolárov a vôbec sa nedali zapnúť. Študenti ich od roku 2017 postupne začali posielať do Apple ako pokazené.

Z vyše 3 000 reklamácií Apple uznal 1 500

Celkovo dvaja mladíci podali 3 069 reklamácií, z ktorých im Apple prekvapivo uznal až 1 493, a to aj bez poskytnutia dokladu o zakúpení. Ten pochopiteľne ani nemali odkiaľ zobrať. Mladíci následne originálne telefóny zabalili a zaslali späť do Číny, kde ich tretia strana predala. Na účet matky jedného z nich im bola vyplácaná odmena.

Na celý podvod prišli americké úrady, ktoré začali pátrať po tom, prečo sú do USA pašované nefunkčné kópie iPhonov. Je dosť možné, že Apple by si pochybných reklamácií ešte hodnú chvíľu nevšimol.

Dvaja páchatelia sú momentálne obvinení z pašovania falzifikátov, ilegálneho exportu tovaru a bankového podvodu. Aby toho nebolo málo, Apple žiada kompenzáciu, ktorá bola vyčíslená na slušných 895 800 dolárov (798 000 €).