Pojem obnoviteľná energia je v dnešnej dobe známy asi každému. Všetci vieme, že nám ponúka obrovské množstvo výhod, no hlavne šetrí našu planétu. Čo však s nadbytočnou obnoviteľnou energiou? Ako ju efektívne využiť? Práve na tieto otázky zrejme našli odpoveď výskumníci zo Stanfordskej univerzity.

Nadbytočná energia?

Vezmime si napríklad veternú energiu. Keď fúka príliš silný vietor, v mnohých prípadoch získavame oveľa viac energie, než v skutočnosti potrebujeme. Opačným prípadom sú zase dni, počas ktorých panuje úplne bezvetrie. Prečo teda „neuskladniť“ nadbytočnú energiu z veterného dňa a nevyužiť ju počas tých bezveterných? Práve na tento účel by mala slúžiť takzvaná „biologická batéria“.

Podstata celej myšlienky

Celá podstata myšlienky spočíva v premene nadbytočnej energie na metán, a to prostredníctvom mikróbov. Metán môže byť následne spaľovaný vtedy, kedy ho bude najviac treba.

Methanococcus maripaludis

V prírode existuje mikroorganizmus s latinským názvom Methanococcus maripaludis, ktorý konzumuje vodík a oxid uhličitý a vylučuje metán. Vedcom teda napadlo použiť elektródy k tomu, aby rozdelili molekuly vody a uvoľnili atómy vodíku. Tieto atómy následne skonzumujú spomínané mikróby, ktoré potom zo vzduchu pohlcujú oxid uhličitý a vylučujú už spomínaný metán. Plyn sa vo vode nerozplynie, čo je naozaj skvelá správa, keďže tým pádom je aj uskladniteľný.

A potom, v „najvhodnejšej chvíli“, môže byť metán spaľovaný, čím získame potrebné zdroje.

Na všetkom sa ešte pracuje

Vedci na projekte stále pracujú a ešte nevieme, či niečo také bude v reálnom svete fungovať. Musíme však uznať, že hovoríme o naozaj unikátnom, no najmä na prvý pohľad efektívnom koncepte.