Let 64-ročného civilistu v stíhačke skončil predčasne: Katapultoval sa už pri vzlete

Zážitok, na ktorý nikdy nezabudne.

0

Drvivá väčšina z nás si let stíhačkou nikdy neužije. Aj napriek tomu, že záujem o podobný zážitok je enormný, o čom svedčia aj rekordná návštevnosť leteckých dní, sa tak výkonným strojom preletí len pár vyvolených jedincov.

Jeden 64-ročný pán momentálne pravdepodobne ľutuje, že sa mu takejto cti ušlo. Jeho adrenalínový zážitok vo francúzskej stíhačke Dassault Rafale B však skončil skôr ako začal, informoval server Aerotime. Incident sa koncom odohral vo francúzskom meste Saint-Dizier.

Katapultoval sa pri vzlete

Z nejakého dôvodu sa totiž na jeho sedadle aktivovala funkcia katapultovania hneď pri vzlete, čo spôsobilo, že sa v okamihu ocitol vo vzduchu s padákom nad hlavou. Po krátkom lete pristál na pristávacej dráhe, počas čoho utrpel mierne zranenie chrbtice.

Pilot sa medzičasom úspešne vrátil na základňu, a to aj napriek tomu, že taktiež utrpel zranenia. Pri katapultovaní sa totiž od lietadla oddelí priehľadný kryt, ktorý sa rozbil a pilota porezal na rukách. Aj napriek tomu však všetko dopadlo relatívne dobre, prežili obaja aktéri a nič sa nestalo ani lietadlu.

Francúzi zatiaľ nevedia, čo sa stalo

Po celom incidente sa francúzska armáda rozhodla, že niekoľko stíhacích lietadiel Rafale uzemní, kým presne nezistí, v čom bol problém. Je dosť možné, že nešťastník, ktorý sa tešil na vyhliadkový let omylom zatlačil to, čo nemal. No a potom je tu možnosť, že sa len chcel preletieť. Ak by to tak bolo, my v TECHBYTE mu súdržne tlieskame.