falcon heavy

Podarilo sa: Všetky tri nosiče rakety Falcon Heavy pristáli bez komplikácií

V súčasnosti najvýkonnejšia raketa na svete spoločnosti Space X po prvotnom odloženom štarte úspešne vyniesla na obežnú dráhu telekomunikačný satelit Arabsat-6A.

V súčasnosti najvýkonnejšia raketa na svete spoločnosti Space X po prvotnom odloženom štarte úspešne vyniesla na obežnú dráhu telekomunikačný satelit Arabsat-6A.

Raketa Falcon Heavy odštartovala krátko po polnoci zo štvrtka na piatok. Telekomunikačný satelit, ktorý sa nachádzal na jej palube, zostavila spoločnosť Lockheed Martin. Takmer 6-tonový kolos bude pokrývať územie Afriky, Európy a Stredného východu.

Aj keď bolo dopravenie satelitu na geostacionárnu dráhu primárnou a dlho pripravovanou úlohou, štart rakety bol hojne sledovaný aj z iného dôvodu. Pri prvej misii rakety Falcon Heavy s Tesla Roadster na palube (február 2018) totižto došlo k nehode, kvôli ktorej na Zemi úspešne pristáli len dva nosiče z troch.

Tretí sa zrútil do mora hneď vedľa plošiny určenej pre pristátie.

falcon heavy
Raketa Falcon Heavy tesne po štarte Foto: YouTube/Space X

Dnešný ostrý štart rakety Falcon Heavy bol jej druhý v poradí. Tentokrát sa však podarilo pristáť so všetkými tromi nosičmi – dva „zaparkovali“ na pevnine na Floride, jeden na pontóne v oceáne s poetickým pomenovaním Of Course I Still Love You.

Spoločnosť Space X si tak môže pripísať ďalší zárez v technologickej histórii. Space X má štarty svojich rakiet vždy veľmi dobe pokryté po multimediálnej stránke. Ak ste kvôli pokročilej hodine štart nesledovali naživo, nevadí. Celú udalosť si môžete pozrieť vo videu nižšie.

TIP REDAKCIE
Najpoužívanejšie emotikony roka 2021? Rehot a srdiečka

Ďalší štart rakety Falcon Heavy nie je presnejšie naplánovaný, odohrať by sa ale mohol už o niekoľko mesiacov.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať