www google

WWW oslavuje 30 rokov! Technológia vznikla pre vedecké účely, dnes ju používa celý svet

Presne pred 30 rokmi nastal okamih, ktorý navždy zmenil to ako fungujeme, ako získavame informácie a ako komunikujeme. Vznikla totiž technológia WWW.

Pred 30 rokmi nastal okamih, ktorý navždy zmenil to, ako fungujeme, ako získavame informácie a ako komunikujeme. Vznikla totiž technológia WWW.

Tim Berners-Lee pred 30 rokmi publikoval materiál k novej technológii s označením „A large hypertext database with typed links“. Išlo o prvé plány na web, ktorý zahŕňal odkazy a stránky uložené na serveroch, medzi ktorými mohol používateľ plynule prechádzať, pričom dáta sa načítavali zo serverov.

CERN ako epicentrum inovácií

V dobe vzniku technológie WWW, ako ju poznáme, sa v CERNe už vtedy využívali protokoly TCP/IP, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou internetu. CERN bol a doteraz aj je centrom pre najväčšie vedecké objavy, takže fakt, že odtiaľ pochádza aj WWW nikoho neprekvapuje.

Berners-Lee na rovnakom mieste vyvinul aj prvý webový prehliadač. Zaujímavosťou je aj to, že mu k tomu pomohol výkonný počítač od NeXT, za ktorým stála menšia firma Steva Jobsa. Pekne prepojené, že?

Tim Berners-Lee postupne vyvinul aj protokoly HTTP (HyperText Transfer Porotocol) a HTML. K spusteniu prvých webových serverov mimo CERNu došlo až začiatkom roku 1991. Nám neostáva nič iné než tomuto šikovnému pánovi poďakovať za tak obrovský krok v informatizácii.

Total
3
Zdieľaní