windows 95

Bizarnosť dňa: Súťaž o to, kto dokáže najrýchlejšie nainštalovať Windows 95

Svet technológií je plný bizarností a dnešná novinka do nich zapadá úplne skvele. Internet, teda hlavne YouTube, je plný videí tzv. „Speedrunning,“ teda snahy dokončiť niečo za čo najkratší čas.

Svet technológií je plný bizarností a dnešná novinka do nich zapadá úplne skvele. Internet, teda hlavne YouTube, je plný videí tzv. „Speedrunning,“ teda snahy dokončiť niečo za čo najkratší čas. Vidieť ste to mohli napríklad pri niektorých hrách, ku ktorým sa teraz pridáva inštalácia operačného systému Windows 95.

Čítate správne, aj v tom je súťaž. Súťaží sa v rýchlosti kompletnej inštalácie Windows 95, od prvého kroku až k úvodnej obrazovke v grafickom rozhraní. Rekord? Slušná 1 minúta a 10,9 sekundy. Pozrite si ako takáto expresná inštalácia funguje.

Za pomoci virtualizovaného prostredia

Takto vysoká rýchlosť inštalácie je možná jedine vďaka virtualizovanému prostrediu (v tomto prípade VirtualBox 5.2.22), v ktorom sa pracuje výlučne v operačnej pamäti RAM, do ktorej sa nahrávajú image disky s operačným systémom. Počas inštalácie sa neinštalujú nepotrebné ovládače, ktoré by ju zbytočne predĺžili.

Pri súťažení sa nemôžu používať upravené súbory – pracuje sa iba s originálnym obsahom z diskety – to boli časy, že? – alebo z CD. Všetky kliknutia a potvrdzovania musia byť robené ručne, bez automatizácie ďalšieho programu.

Proces, ktorý v poslednej dekáde minulého tisícročia trval niekoľko desiatok minút sa tak dnes dá zvládnuť za približne 70 sekúnd, čo je slušný výkon.

Narazili ste na podobne bizarnú súťaž alebo ste sa do nejakej zapojili? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie!

Total
5
Zdieľaní