Ilustračný obrázok

Príprava na Mars: Čína otvorila centrum, kde simuluje mimozemské podmienky

Čerstvo otvorené centrum má za úlohu simulovať environmentálne podmienky Marsu, aby tak dokázalo poskytnúť čo najvernejšiu kópiu prostredia.

Čína sa začína usilovne pripravovať na svoju prvú misiu, ktorá bude zameraná na skúmanie červenej planéty. Čerstvo otvorené centrum má za úlohu simulovať environmentálne podmienky Marsu, aby tak dokázalo poskytnúť čo najvernejšiu kópiu prostredia pre vývoj techniky a trénovanie astronautov.

Ako informuje server TechnologyReview, technologicky vyspelé centrum bude simulovať nízky tlak, silnú radiáciu aj piesočné búrky. Preto otvorilo svoje brány na jednom z najsuchších miest s názvom Cchajdamská panva. Táto poctivo vybraná lokalita sa nachádza na západe Číny.

Výstavba úzko špecializovanej infraštruktúry začala v polovici roka 2018, stála dokopy cez 22 miliónov dolárov a poslúži i pre zvedavých turistov, nielen vedcov a ich experimenty. V prítomných kapsulách dokáže žiť 60 ľudí a pod miestne stany sa ich zmestí až niekoľko stoviek. Rozloha zaberá podľa dostupných informácií slušných 53 330 metrov štvorcových.

Simulačné centrum v Číne

Simulačné centrum v Číne

Miestny spravodajský plátok Global Times píše, že Čína plánuje do roku 2030 uskutočniť hneď niekoľko náročných vesmírnych misií. V rámci jednej z nich vyšlú k Marsu raketu, ktorá so sebou prinesie výskumný rover vrátane satelitu, aby krúžil okolo planéty a zabezpečoval tak komunikáciu s riadiacim strediskom.

USA nie sú výnimkou

Podobný krok pritom spravili aj Spojené štáty americké. NASA napríklad nedávno oznámila, že prispôsobuje tréningové centrá na Havaji nadchádzajúcim vesmírnym misiám, aby pripravili ľudí na kontakt s nehostinným mesačným prostredím. Ako už určite mnohí z vás počuli, Američania plánujú v neďalekej budúcnosti opäť navštíviť Mesiac. Až potom chcú na povrch červenej planéty vyslať ľudskú posádku.

Total
3
Zdieľaní