Hyundai ide vyvíjať samojazdiace autá, pomôže mu ruský Yandex

Automobilový priemysel sa pomaličky, ale isto mení.

0
Hyundai Kona
Hyundai Kona

Ruský internetový gigant Yandex verejne oznámil, že spája sily s renomovanou kórejskou automobilkou Hyundai. Ich spolupráca bude orientovaná na vývoj autonómnych systémov pre osobné autá, ktoré im umožnia jazdiť bez toho, aby za ich volantom sedel šofér z mäsa a kostí.

Cieľ oboch spoločností spočíva v kombinácii ich súčasných technologických riešení a v práci na nových inováciách. Postupom času sa chcú spoločne dopracovať k autopilotovi až na 5. úrovni, čo je z pohľadu autonómie maximum. Elektromobily od americkej Tesly momentálne ponúkajú niečo medzi 2. a 3. úrovňou.

Za oznámením novinky stojí Yandex, ktorý zverejnil tlačovú správu. Na tú upozornil server Electrek.

„Spoločnosti plánujú spoločne vyvinúť riadiace systémy pre 4. a 5. level autonómnych vozidiel, čo dosiahnu kombináciou etablovaných samojazdiacich technológií Yandexu s bohatými skúsenosťami Hyundai z automobilového priemyslu. Dohoda ale tiež zahŕňa zmienku o tom, že spoločnosti môžu postupom času rozšíriť oblasť spolupráce o spoločný vývoj produktov,“ tvrdí ruský gigant.

Z dostupných informácií vyplýva, že sa chcú postupom času začať sústrediť i na vývoji pokročilého autonómneho systému pre iných výrobcov, nielen pre autá z dielne Hyundai. Ak teda niektorá menšia spoločnosť nedisponuje nevyhnutnými kapacitami, dostane tak príležitosť zaobstarať si technologické riešenie od väčších hráčov z automobilového priemyslu.