Vlajka EÚ

Európsky parlament schválil kritizovanú smernicu autorského práva na internete

Európsky parlament dnes schválil spornú a mnohými kritizovanú reformu autorského práva, ktoré sa má na základe inovovaných pravidiel prispôsobiť modernej internetovej ére.

Európsky parlament dnes schválil spornú a mnohými kritizovanú reformu autorského práva, ktoré sa má na základe inovovaných pravidiel prispôsobiť modernej internetovej ére. Problémový je hlavne článok 11 a článok 13 novej smernice. Na aktualitu upozornili medzi prvými topky.sk.

Tieto články kritici spájajú s „cezúrou internetu“. Spoločnosti, ktoré prevádzkujú online nástroje na generovanie správ, napríklad Google, budú musieť podľa novej smernice platiť autorom a umelcom licenčné poplatky za využívanie ich diel.

Google sa na vec pozerá z iného uhla. Podľa neho internetové spravodajské služby a vyhľadávanie pomáhajú autorom generovať zisk, keďže na ich internetové stránky privádzajú návštevníkov.

google
Takto by mohlo vyzerať vyhľadávanie Google po aplikovaní novej smernice.

Okrem toho budú musieť technologické platformy kontrolovať obsah, ktorý na ne nahrajú samotní užívatelia. Kontrolou majú zisťovať, či náhodou neporušuje autorské práva. Technologickí giganti možno majú prostriedky a kapacity na to, aby takýto systém vyvinuli, resp. uviedli do praxe. Pre menšie platformy to však môže byť likvidačné.

TIP REDAKCIE
POZOR: Google od júla spoplatní službu, ktorá bola dlhé roky zadarmo

Text smernice nájdete TU, na stránkach Európskeho parlamentu.

Novú smernicu podporilo 348 poslancov Európskeho parlamentu, 274 bolo proti a 36 sa zdržalo, informujú ďalej topky.sk. Legislatívny postup bude pokračovať formálnym schválením smernice členskými krajinami EU, ktoré budú mať následne dva roky na to, aby ju implementovali do svojho právneho systému.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať