Európa zatočí s jednorázovými plastovými výrobkami. Od roku 2021 ich už nekúpime

Starý kontinent ide správnym smerom.

0
Plastový odpad
Plastový odpad (FOTO recyclind / pixabay.com)

Európsky parlament rozhodol. Od roku 2021 by sme už v obchodoch nemali nájsť plastový príbor, vatové tyčinky a ani slamky. Čerstvo schválený zákaz platí pre všetky členské krajiny.

Za novú legislatívu hlasovalo až 560 poslancov. Proti bolo 35 a zostávajúcich 28 sa zdržalo hlasovania, informuje web Európskeho parlamentu.

Na novinku upozornil Refresher.

„Táto legislatíva zníži náklady, ktoré sú spájané s poškodzovaním životného prostredia, až o 22 miliárd eur, čo je odhad nákladov plastového znečistenia v Európe do roku 2030,“ uviedla na margo zmien Frédérique Riesová z politickej strany ALDE.

„Európa momentálne získala legislatívny model, za ktorý sa môže zasahovať na medzinárodnej scéne, pretože znečistenie morí plastami má globálny charakter.“

Nová legislatíva nie je však iba o zákaze predaja jednorázových plastov. Jej súčasťou je okrem iného aj cieľ, ktorý prikazuje členským štátom, aby do roku 2029 začali zbierať až 90 percent zo všetkých plastových fliaš. Ich výrobcovia musia navyše do roku 2025 využívať až 25 percent recyklovaného plastu. O 5 rokov neskôr to bude dokonca o 5 percent viac.