Elon Musk: Kolónie na Marse by sa mohli stravovať solárne poháňanou hydropóniou

Elon Musk prišiel s nápadom, ako nakŕmiť ľudí, ktorí budú obývať Mars. Tvrdí, že prvé kolónie by mohli na pestovanie rastlín používať hydropóniu.

Elon Musk prišiel s nápadom, ako nakŕmiť ľudí, ktorí budú v budúcnosti obývať Mars. Tvrdí, že prvé kolónie by mohli na pestovanie rastlín používať hydropóniu.

Musk však nie je prvým, kto navrhol práve túto metódu. Výskumníci predstavili skleník, ktorý dokáže produkovať bataty a jahody tak, že skombinuje vodu a živiny potrebné pre ich rast už dávnejšie. Dospeli dokonca k záveru, že použitie tejto metódy vyprodukuje 10-krát väčšie množstvo zeleniny a ovocia než bežné pole na Zemi. Hydropónia, a teda pestovanie rastlín iba pomocou vody a živín bez akejkoľvek zeminy, sa tak zdá byť veľmi dobrým riešením.

Elon tvrdí, že takéto inštalácie by sa nachádzali vnútri špeciálne postavených biotopov, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou života na Marse. “V podstate máte slnečnú energiu – solárne panely na zemi – a ženiete ju do podzemnej hydropónie,” tvrdí. “Môžete si tak byť istí, že sa nemusíte obávať nadmerného ultrafialového žiarenia, slnečnej búrky alebo niečoho podobného. Naozaj jednoduché. Stačí použiť pozemskú hydropóniu. Bude fungovať dobre.”

SpaceX je na pokraji dosiahnutia svojich cieľov

Zakladateľ spoločnosti sníva o tom, že dostane ľudí na Mars, vytvorí kolóniu a odštartuje nový vesmírny pretek. Hydropónia by zabezpečila pre prvých návštevníkov dávku čerstvej zeleniny a ovocia, no Musk sa rád zameriava aj na budúcnosť. Chcel by pretvoriť celú atmosféru Marsu tak, aby bola pre ľudí viac pohostinná. Tento cieľ zapôsobil na mnohých veľmi skepticky, no vizionár verí, že by tým poskytol ľuďom na Marse omnoho väčšiu slobodu.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať