VIDEO Počítač priamo v tekutine: Aj takto sa dá chladiť horúci hardvér

Špičková priemyselná spoločnosť 3M demonštrovala prostredníctvom videa, čo všetko dokáže jej pokročilá technická kvapalina Novec.

Špičková priemyselná spoločnosť 3M demonštrovala prostredníctvom videa, čo všetko dokáže jej pokročilá technická kvapalina Novec. Na autentických záberoch máme príležitosť vidieť základnú dosku, ktorá je celá namočená v priehľadnej a zároveň i pre elektroniku úplne bezpečnej tekutine.

Prítomný počítač preto fungoval bez jediného problému. Ide totiž o jeden z spôsobov chladenia jeho horúceho hardvéru, kedy sa využíva buď minerálny olej alebo čisto syntetický prípravok z chemického laboratória.

Kvapalina Novec od profesionálov z radov spoločnosti 3M nie je iba jedna, ale hneď viacero. Odlišujú ich medzi sebou mierne rozdielne chemické vlastnosti, pretože nie každá je ideálna pre tú istú aplikáciu. Nízku viskozitu či vysokú dielektrickú silu má však každá z nich.

“So širokým rozsahom bodov varu, nízkou viskozitou a vysokou dielektrickou silou sú tekutiny 3M Novec ideálne pre čistenie, rozptyl tepla a ďalšie aplikácie,” uvádza výrobca.

TIP REDAKCIE
GoPro aktualizuje kameru Hero 10 Black, predstavil aj odolnejšiu batériu

Ako to ale funguje v praxi?

Na túto otázku má odpoveď človek s menom Conny Larsson, ktorý na YouTube zverejnil zopár autentických video záberov. Na jednom zachytil prípravu nevyhnutnej techniky a na druhom pre zmenu už funkčný chladiaci systém, kde požíva priamo v priemyselnej tekutine namočený počítač.

Druhé video nájdete vyššie, to prvé nižšie. Takéto inžinierske skvosty za tých pár minút rozhodne stoja.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať