USB 3.2 je oficiálne tu. Nový štandard ponúkne dvojnásobnú rýchlosť

Nezisková organizácia USB Implementers Forum predstavila nový štandard USB 3.2, ktorý je oproti predchádzajúcej generácii dvojnásobne rýchlejší. Okrem toho však pomenila označenia označenia. 

Nezisková organizácia USB Implementers Forum predstavila nový štandard USB 3.2, ktorý je oproti predchádzajúcej generácii dvojnásobne rýchlejší. Okrem toho však pomenila označenia štandardov. 

USB 3.2 dokáže prenášať dáta rýchlosťou 20 Gb/s, čo je dvojnásobkom štandardu USB 3.1. Stále však ide len o polovičnú rýchlosť oproti takému rozhraniu Thunderbolt 3. Výhodou je, že s novým štandardom budú kompatibilné všetky káble a vodiče kategórie USB 3.1.

Ak sa pozrieme na mobilné zariadenia s operačným systémom Android, tie vo väčšine prípadov stále používajú rozhranie typu USB 2.0 a platí to aj o tých, ktoré majú USB C konektor. USB 3.2 je možno super rýchle, no na plošné rozšírenie si ešte musíme počkať.

usb 3.2
USB IF

Nový typ rozhraní najskôr poputuje do výkonnejších počítačov s novšími procesormi. Nejaký čas potrvá, kým dôjde aj na mobilné zariadenia. Jednoduchú správu organizácia USB IF skomplikovala zmenou označení.

TIP REDAKCIE
Louvre z pohodlia domova či grilovačka s televízorom Terrace? So Samsungom sa to dá!

Odborníci z neznámeho dôvodu presunuli všetky existujúce štandardy pod značku USB 3.2. USB 3.0, ktorý bol už v minulosti premenovaný na USB 3.1 Gen 1, sa teraz nazýva USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed).

USB 3.1, známy aj ako USB 3.1 Gen. 2, sa teraz volá USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed ​​10 Gbps). Najnovší štandard, ktorému sme sa venovali v riadkoch vyššie, je označený ako USB 3.2 Gen 2×2 (2×10 Gbps SuperSpeed+).

Označenie 2×2 odkazuje na dvojcestný spôsob prenosu dát, vďaka ktorému sa vlastne podarilo dosiahnuť 20 Gb/s rýchlosť.