Honor Band 4

RECENZIA Honor Band 4: Lacný aj dobrý fitness náramok

Honor nám minulý rok v Prahe nepredstavil iba Honor 8X. Okrem tohto skvelého mid-range smartfónu sme sa dočkali aj náramku Honor Band 4. Aký teda je?

Honor nám v závere uplynulého roka v Prahe nepredstavil iba novinku s názvom Honor 8X. Okrem tohto skvelého mid-range smartfónu sme sa dočkali aj nového fitness náramku, ktorý nesie názov Honor Band 4.

Ide o kúsok s veľmi výhodným pomerom medzi tým, čo ponúka, a tým, koľko stojí. Keď však zoberieme do úvahy stratégiu výrobcu, tak to asi ani nikoho neprekvapuje. Za pár drobných dostanete energeticky efektívny a zároveň krásny displej, bohatú funkcionalitu, jednoducho vymeniteľné remienkyšpičkovú výdrž batérie. Otázne teda zostávajú už iba skúsenosti z používania.

Technická špecifikácia

  • 43 × 17,2 × 11,5 mm + 23 g
  • vymeniteľné remienky
  • 0,95″ AMOLED displej, 240 x 120 pixelov
  • Bluetooh 4.2 LE
  • sledovanie spánku, sledovanie aktivity, sledovanie srdcového tepu
  • odolnosť voči vode aj piesku (5 ATM)
  • NFC (v čínskej verzii je ale iba aplikácia Alipay)
  • 100 mAh batéria

Tie moje sú po viac ako dvoch týždňoch testovania naozaj skvelé. A to aj napriek tomu, že má trápil jeden softvérový nedostatok. V tomto prípade sa našťastie dá odstrániť prostredníctvom aktualizácie, takže o to lepšie pre spoločnosť Honor. Poďme ale pekne poporiadku. Je tu toho na moje prekvapenie celkom dosť.

Honor Band 4
Honor Band 4 (FOTO Marek Urban)

Hardvér

Ako už bolo spomínané, Honor Band 4 tvorí konštrukčné prevedenie so zvýšenou odolnosťou voči vode a s možnosťou intuitívnej výmeny silikónových remienkov. Najskôr ho uvoľníte cez jednoducho prevedený mechanizmus na jednej aj druhej strane smartbandu a potom už iba pripnete náhradu podľa vašich predstáv. Celý proces vám zaberie pár sekúnd.

Ak niekoho zaujíma ergonómia, tak tá je perfektná. Toto nositeľné zariadenie mi neprekážalo dokonca ani počas spánku. Všetko tu dôkladne vytvarovali potrebám zápästia používateľa, za čo si výrobca zaslúži palec hore.

Honor Band 4
Honor Band 4 (FOTO Marek Urban)

Hlavná časť fitness náramku pozostáva z podlhovastého a rovného dotykového zobrazovacieho panelu s mierne zaobleným 2.5D sklom, pod ktorým je umiestnené skvele reagujúce kapacitné tlačidlo s bielym kruhom. Rovnako dobré reakcie má aj dotyková vrstva displeja, čo výrobca ešte okorenil svižne fungujúcim softvérom. O tom si ale povieme až trošku neskôr.

Displej

Panel disponuje OLED technológiou, čiže zobrazuje reálne vyzerajúcu čiernu farbu a tým zároveň šetrí elektrickú energiu (pixely sú v takom prípade úplne vypnuté). Rovnako ponúka dobrú čitateľnosť aj kompaktnú 0,95-palcovú uhlopriečku. Rozlíšenie dosahuje 240 x 120 pixelov, čiže je k dispozícii relatívne jemný obraz, kde uvidíte všetky dôležité informácie. Keď som zariadenie zapol prvýkrát, zostal som prekvapený, aké veľké množstvo informácií dokáže naraz zobraziť tak malá plocha.

Honor Band 4
Honor Band 4 (FOTO Marek Urban)

Spodná časť náramku Band 4 skrýva kvalitný a zároveň energeticky efektívny snímač srdcového tepu TruSeen 3.0, ktorý funguje prostredníctvom infračervenej technológie. Keď sme ho porovnali so snímačom v podstatne drahších smartwatch Samsung Galaxy Watch, tak síce zobrazoval podobné čísla, no bol pomalší. Nešlo však o žiadny veľký časový rozdiel, iba pár sekúnd. Vzhľadom k ľudovej cenovke sa teda rozhodne nebudete mať na čo sťažovať.

Niekomu ale môže prekážať absencia GPS antény. Band 4 od spoločnosti Honor ju nedostal, preto musí využívať hardvér v útrobách bezdrôtovo prepojeného smartfónu. A niečo také sa potom logicky odrazí na vyššej spotrebe drahocennej šťavy.

Batéria

Jednou z hlavných výhod Honor Band 4 je predovšetkým jeho doslova brutálna výdrž na jedno nabitie. 100 mAh akumulátor vám pri neľútostnej spotrebe vydrží 4 až 5 dní. Po jednom poriadne náročnom dni a náročnej noci mi na displeji zobrazovalo niečo zľahka cez 80 percent. Okrem záznamu niekoľkohodinovej turistiky som mal celý čas zapnuté nepretržité snímanie tepu vrátane funkcionality s názvom TruSleep, ktorá dôkladne sledovala priebeh môjho spánku.

Honor Band 4
Honor Band 4 a jeho port pre nabíjanie batérie (FOTO Marek Urban)

Ak by ste fitness náramok používali iba na občasné sledovanie pohybovej aktivity a povypínali vyššie spomínané vecičky, vie vám vydržať fungovať bez nabíjania viac ako 10 dní. Oficiálne informácie síce spomínajú až 15, no všetko závisí iba od toho, ako často ho využívate na viac ako len zobrazovanie notifikácií či aktuálneho času. Ani v tomto prípade teda nebudete mať na čo nadávať. Výdrž za tie peniaze rozhodne stojí.

Softvér

Čo sa týka softvérovej stránky, tak jej základ reprezentuje bližšie nešpecifikovaný operačný systém, ktorý si rozumie so systémom Android aj iOS od Apple. To najdôležitejšie ale je, že funguje ako švajčiarske hodinky. Používateľ sa môže spoľahnúť na svižné reakcie, príjemné animácie a na jednoduché, no za to pekne prevedené používateľské prostredie. Prekážalo mi tu iba problémové zobrazovanie upozornení. O tých ale až po hlavnej ponuke a nastaveniach.

Hlavné menu náramku pozostáva iba z takých ikoniek, aké si nastavíte prostredníctvom mobilnej aplikácie. Keď tam nechcete napríklad mobilné platby, tak ich odtiaľ viete kedykoľvek odstrániť. Zostanú vám tam teda iba také ikonky, aké potrebujete a zároveň i skutočne využijete. Nižšie sa pozrieme na tie najdôležitejšie.

Hlavné nastavenia

Hlavné nastavenia tvorí možnosť manuálne upravovať jas displeja alebo meniť vzhľad úvodnej obrazovky náramku. Tá vám okrem času či dátumu vám poskytne informácie o bezdrôtovej konektivite, šťave v batérii, aktuálnom počasí, nových upozorneniach, prejdených krokoch alebo spálených kalóriách. Treba si iba vybrať tú tému, ktorá vám najviac vyhovuje. Každá jedna totiž ponúka iné rozloženie vrátane odlišného vizuálneho prevedenia.

TIP REDAKCIE
Samsung vydal Expert RAW, novú aplikáciu pre Galaxy S21 Ultra

Upozornenia

Po aktivácii synchronizácie upozornení som si všimol, že niektoré z nich mi zobrazuje na displeji náramku aj po tom, čo som ich otvoril v bezdrôtovo prepojenom smartfóne. Keď však kliknete na príslušnú ikonku v hlavnom menu Honor Band 4, kde sú k dispozícii podrobnejšie informácie, tak vám smartband oznámi, že nemáte žiadne nové notifikácie.

Honor Band 4
Honor Band 4 (FOTO Marek Urban)

Počet neprečítaných ale i napriek tomu nie je nula a okrem toho vidíte malú ikonku na úvodnej obrazovke, ktorá tam pri nule upozornení rozhodne nemá čo robiť. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o už dlhšie známy softvérový problém, ktorý by mala opraviť prichádzajúca zapláta pod označením 1.0.10.40. Treba mať len trošku strpenia, aktualizáciu šíria po vlnách.

Ak túto dočasnú komplikáciu prehliadnem, Band 4 zobrazí popri hlučnej vibrácii ako upozornenia o prichádzajúcom telefonáte (môžete dokonca reagovať položením alebo zdvihnutím), tak aj o nových lajkoch a spravách v aplikáciách, ako je napríklad Messenger či WhatsApp. Rovnako však nemá problém ani so zobrazovaním textu alebo typu aplikácie, odkiaľ upozornenie prichádza.

TruSleep od Huawei

Ďalšou čerešničkou výbavy Honor Band 4 je technológia od giganta Huawei, ktorá dostala svoj originálny názov TruSleep.

Táto funkcionalita otvára vďaka využívaniu kardiopulmonárne spriahnutého dynamického spektra (CPC) dvere dôkladnému a podrobnému monitorovaniu priebehu spánku. Náramok vie sám identifikovať, kedy zaspíme a kedy sa pre zmenu zobudíme. Rovnako má ale prehľad o hlbokom či ľahkom spánku a okrem iného dokáže aj identifikovať problémy s nespavosťou, nadmerné snívanie alebo nepravidelné spacie návyky. Je teda podstatne schopnejší ako tuctové kúsky od konkurencie.

Keďže na TruSleep pracovali aj odborníci z Harvard Medical School, používateľ môže tejto poctivo certifikovanej technológii bez obáv dôverovať. Musí však počítať s tým, že porastie energetická spotreba. Keď som ju večer aktivoval a spolu s ňou aj nepretržité sledovanie srdcového tepu, pár hodín po zobudení mi na displeji ukazovalo 90 percent.

Športová aktivita

Smartband disponuje hneď niekoľkými základnými športovými režimami, kde nechýba beh, bicyklovanie a dokonca ani voľná pohybová aktivita. Ten je vhodný pre prípady, kedy nejde ani o jeden z dostupných režimov. Skvelým príkladom môže byť napríklad taká joga alebo cvičenie s činkami vo fitness centre, kedy vie tento kúsok na zápästia zaznamenávať počet spálených kalórií, priebeh srdcového tepu alebo dobu trvania tréningu.

Honor Band 4
Honor Band 4 a jeho infračervený snímač srdcového tepu (FOTO Marek Urban)

Keďže Honor Band 4 nepoškodí ani dočasný kontakt s vodou, ponuka športových režimov zahŕňa okrem iného i plávanie. V štatistikách vám v takom prípade pribudne počet plaveckých zdvihov, aby ste mali detailný prehľad o tom, koľko ste ich počas celej aktivity v bazéne vôbec spravili. Rovnako vám ale táto šikovná vecička oznámi takzvané SWOLF skóre, čiže si na svoje prídu aj skúsenejší plavci. Vďaka tomuto číslu budete vedieť vašu plaveckú efektivitu.

Na displeji smartbandu však uvidíte iba základne informácie. Tie komplexnejšie nájdete v aplikácii Huawei Health, cez ktorú prebieha komunikácia.

Huawei Health

Aplikácia Huawei Health je kompatibilná s operačným systémom Android a aj s iOS. Vedia si ju preto stiahnuť a nainštalovať oba brehy mobilného priemyslu. Problém som teda nemal ani pri používaní iPhonu, kde to celé funguje rovnako dobre, ako keď bola v mojich rukách alternatíva od Google.

V tejto moderne prevedenej aplikácii nájdete všetko potrebné na to, aby mohlo byť nadviazané Bluetooth spojenie medzi smartfónom a smartbandom. Párovací proces pritom trval len pár minút. Keď softvér našiel Honor Band 4 v dosahu, už nič nebránilo v tom, aby prebehlo párovanie. Keď sa tak stalo, bezdrôtovo komunikujúca technika bola od tej chvíle pripravená do ostrej akcie.

Aplikácia Huawei Health
Aplikácia Huawei Health

V Huawei Health nájdete také informácie, aké vám fitness náramok nedokáže zobraziť. Okrem prehľadne a pekne prevedených grafov s históriou si v aplikácii viete prezrieť i grafické znázornenie priebehu spánku alebo športového výkonu. Rovnako však ponúka aj príležitosť meniť základné nastavenia Band 4, kde si viete aktivovať vyššie spomínanú funkciu TruSleep alebo zapnúť nepretržité monitorovanie srdcového tepu.

Záver

Honor Band 4 môžem bez obáv označiť za jeden z najlepších fitness náramkov, s akými som prišiel do kontaktu. Ponúka jemný OLED displej s peknými farbami a reálnou čiernou, má vymeniteľné náramky, dá sa s ním plávať a nechýba mu ani brutálna výdrž. Čo viac by ste chceli za približne 40 eur?

Honor Band 4
Honor Band 4 (FOTO Marek Urban)

Keď výrobca odstráni spomenutý softvérový nedostatok, o ktorom píšu aj na oficiálnom fóre, tak ho vrelo odporúčam každému s aktívnym životným štýlom. Dovtedy musíte počítať s menšími komplikáciami pri zobrazovaní upozornení zo smartfónu. Dobrou správou ale je, že záplatu už stihli uvoľniť do obehu. Treba si na ňu iba trpezlivo počkať, pretože prichádza po vlnách.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať