Vlajka EÚ

Koniec 5G od Huawei v EÚ? Európska komisia má zvažovať zákaz

Huawei a jeho technológie sú posledných pár mesiacov na pretrase po celom svete. Do kauzy sa po novom obúva aj Európska komisia.

Huawei a jeho technológie sú posledných pár mesiacov na pretrase po celom svete. Do kauzy sa po novom obúva aj Európska komisia, ktorá má rozhodnúť či pre Európu predstavuje riziko alebo nie.

Ak by rozhodla v neprospech Huawei, mohla byť nastoliť celoplošný zákaz 5G vybavenia v celej EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

5G technológie Huawei sú už teraz zakázané na území Spojených štátov americkýchAustrálie. Zákaz by sa mohol rozšíriť aj o ďalší vplyvný trh – Európu. Huawei čelí vážnym obvineniam zo špionáže bežných užívateľov a korporácií, čo momentálne prešetruje aj Európska komisia.

Rozhodne sa o pár týždňov

Huawei sa s Európskou komisiou pod záštitou organizácie GSMA zastupujúcou poskytovateľov mobilných sietí stretne už počas MWC v Barcelone. V prípade, ak by EK dospela k záveru, že vybavenie od Huawei nie je bezpečné by hrozilo, že sa 5G v Európe poriadne predraží a zároveň dôjde k  pomalšiemu nasadeniu.

TIP REDAKCIE
Začal sa šíriť nový typ kliešťa: Jedno uhryznutie spôsobuje alergiu na mäso

Slovensko, na rozdiel od Česka, zatiaľ nemá dôvod blokovať nasadenie Huawei technológií. O postoji štátu nedávno informoval premiér Peter Pellegrini. Proti zákazu je aj skupina Deutsche Telekom, najväčší operátor v Európe, ktorý odhaduje, že ak by nemohli počítať s Huawei, nasadenie 5G sietí by prišlo o 2 až 3 roky neskôr.