aplikacie

Apple rieši vážny problém: Niektoré aplikácie môžu sledovať aktivitu na displeji!

iOS sa v porovnaní s Androidom preslávil hlavne vďaka vyššej bezpečnosti a prísnejším pravidlám v obchode Apple Store. To už však neplatí.

iOS sa v porovnaní s Androidom preslávil hlavne vďaka vyššej bezpečnosti a prísnejším pravidlám v obchode Apple Store. To už však neplatí.

Ak vlastníte iPhone alebo iPad a používate niektorú z aplikácií nižšie, pravdepodobne nahráva všetko, čo robíte. Prišiel na to expert zo spoločnosti TheAppAnalyst. Podľa jeho zistenia sa mali previniť hlavne aplikácie točiace sa okolo cestovania a turistiky. Medzi najväčšími aplikáciami hľadajte napríklad Hollister, Expedia či Fitch.

Aplikácie mali najskôr začať nahrávať súbory cookies pre lepšie cielenie, analýzu a monetizáciu. To však prerástlo v túžbu nahrávať celú obrazovku, čo sa nakoniec aj stalo. Nahrávaniu pritom nebolo nič sväté – ani citlivé informácie. Je jedno, čo ste v aplikácii zadali (číslo platobnej karty, číslo pasu, atď.), systém to automaticky nahral.

Nechcú kradnúť, len analyzovať

Spoločnosti však obrazovku nenahrávajú kvôli tomu, aby vám tieto údaje ukradli. Ich cieľom je zlepšenie používateľského rozhrania, keďže si doslova dokážu prehrať, ako ste aplikáciu používali. Za technológiou nahrávania je spoločnosť Glassbox, ktorú používa hneď niekoľko vývojárov.

TIP REDAKCIE
Tutovka: Legendárny Dead Space čaká remake, poznáme aj dátum vydania!

Medzi nimi je aj spoločnosť Air Canada, ktorá nahrávky využívania svojej aplikácie zasielala na servery Glassboxu, a to vrátane citlivých údajov. Vyzerá to tak, že Apple o týchto praktikách doteraz nevedel. Hneď ako sa celá kauza prevalila totiž začal konať a je dosť možné, že už čoskoro vyrukuje s novými pravidlami.