Nezabudnite: Od zajtra potrebujete novú diaľničnú známku. Aj naďalej stojí 50 €

Národná diaľničná spoločnosť vodičov upozorňuje, že od zajtra, 1. februára, je nutné používať diaľničnú známku pre rok 2019.

Od 1. februára je už tradične nutné využívať známku pre rok 2019, ktorá bude platiť až do 31. januára 2020. Diaľničnú známku na rok 2019 si môžete zakúpiť viacerými spôsobmi.

Najpohodlnejším z nich je nákup online prostredníctvom portálu www.eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu eznamka alebo priamo na obchodných miestach (najmä na čerpacích staniciach) či diaľničných hraničných priechodoch.

Typ a cena diaľničnej známky

Typy elektronických diaľničných známok ostávajú nezmenené rovnako, ako aj ich cena:

  • Diaľničná známka s ročnou platnosťou je platná od 1. januára 2019 (alebo odo dňa jej úhrady) do 31. januára 2020
  • Diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou
  • Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou
Doba platnosti Cena
1 rok 50 eur
30 dní 14 eur
10 dní 10 eur

 

Jedna známka nemusí stačiť

Diaľničná známku musí byť uhradená pre každé vozidlo. V prípade jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť je nad 3,5 tony, aj pre prípojné vozidlo. V prípade dvojstopovej jazdnej súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony úhrada diaľničnej známky pre prípojné vozidlo nie je potrebná.

TIP REDAKCIE
Trvalo to, no dočkali sme sa: Instagram konečne umožní nahrávanie fotiek a videí cez desktop

Nezabudnite si skontrolovať správnosť zadaného EČV

Pri kúpe diaľničnej známky odporúčame motoristom poriadne si skontrolovať správnosť zadaného EČV, ako aj všetkých ostatných údajov. Správnosť EČV je možné skontrolovať aj na doklade o úhrade (elektronickom alebo papierovom). Dôležité je tiež nepomýliť si druh diaľničnej známky podľa toho, či ide o známku na vozidlo alebo na prípojné vozidlo.

Oslobodenie od úhrady pre ZŤP

Držitelia parkovacích preukazov ZŤP môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v roku 2019. Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o ich registráciu netreba žiadať opätovne, pokiaľ náležitosti ich žiadosti o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky zostali nezmenené počas trvania oslobodenia.

V prípade akejkoľvek zmeny je potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu www.eznamka.sk resp. na vybraných obchodných miestach v krajských mestách SR. Ich zoznam je uvedený na spomínanej webovej stránke.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať