Asi o 10 miliárd rokov sa naše Slnko zmení na obrovský tvrdý kryštál

Biele trpasličie hviezdy sa podľa výskumu vedcov v ich posledných rokoch menia na obrovské kryštálové gule. Tvrdia, že takýto osud stihne aj naše Slnko.

Biele trpasličie hviezdy sa podľa výskumu vedcov v ich posledných rokoch menia na obrovské tvrdé a veľmi ťažké kryštálové gule. Tvrdia, že takýto osud stihne aj naše Slnko.

Výskum vedcov je postavený na pozorovaniach európskej vesmírnej agentúry Gaia. Tie preukázali vo vesmíre nadbytok bielych trpasličích hviezd s takými farbami a jasnosťou, ktoré nedokázal vysvetliť vek a ani hmotnosť týchto objektov. Modely však ukazujú, že vysvetlenie pre tento jav by sme predsa len nájsť mohli. Podľa vedcov sa hviezda začne vytvrdzovať do kryštálu v jej neskoršom veku a zvnútra.

Rovnaký osud postihne aj Slnko

“Všetky biele trpasličie hviezdy sa v určitom bode svojho vývoja začnú kryštalizovať, hoci masívnejšie hviezdy si prechádzajú týmto procesom už omnoho skôr,” uviedol vedúci výskumník Pier-Emmanuel Tremblay. “To znamená, že milióny takýchto hviezd v našej galaxii už tento proces dokončili a stali sa z nich kovové kryštálové gule.” Jadro trpasličej hviezdy bude podľa vedcov tvoriť kryštalizovaný kyslík a zvyšok hviezdy sa zmení na diamantový uhlíkový kryštál.

TIP REDAKCIE
Nemci budú do konca zimy očkovaní, prekonaní alebo mŕtvi, prehlásil miestny minister zdravotníctva

“Toto je prvý priamy dôkaz, že biele trpasličie hviezdy kryštalizujú alebo že sa menia z kvapalných na tuhé. Pred 50 rokmi bolo predpovedané, že by sme mali pozorovať nárast počtu bielych trpaslíkov v určitých jasnostiach a farbách práve z dôvodu že kryštalizujú, no pozorované to bolo až teraz,” potvrdil Tremblay. Podobný osud ako biele trpasličie hviezdy bude s najväčšou pravdepodobnosťou čakať aj naše Slnko. Vedci tomu však dávajú ešte 10 miliárd krásnych slnečných rokov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať