Dron Hunter
Dron Hunter (FOTO VK / Military Informant)

Ruský zbrojársky priemysel odhalil svoje ďalšie eso, ktoré vraj nemá zo strany Spojených štátov amerických obdoby. Obávaný bojový dron Hunter neovláda priamo človek z mäsa a kostí, ale neurónová sieť, čiže umelá inteligencia. Stlačenie spúšte jej bude ale musieť najskôr odobriť zodpovedný vojak.

Úlohou autonómneho systému je dopraviť techniku na bojisko a analyzovať aktuálnu situáciu, čo zahŕňa automatické namierenie a uzamknutie mušky na nepriateľovi v dohľade. Keď tak spraví, operátorovi dá vedieť o skvelej príležitosti zasiahnuť. A ak ten potom uzná za vhodné, môže mu dať zelenú.

Všetko ostatné by malo prebiehať bez toho, aby s tým musel dron niekoho zaťažovať. Keď minie muníciu, sám zmení smer a odletí do najbližšej základne, kde ho opäť naložia.

Všetko nasvedčuje tomu, že ide o viackrát špekulovaný Okhotnik (Hunter) od zbrojárskeho giganta Sukhoi. Tento model vraj prispôsobili tomu, aby bol schopný poskytovať podporu ruskému letectvu v boji s pozemnými jednotkami, informuje server Popular Mechanics.

Dron Hunter
Dron Hunter (FOTO VK / Military Informant)

Ak je to naozaj tak, tak prototyp uzrel svetlo sveta až po 8 rokoch vývoja. Fotografie pochádzajú z ruských sociálnych sietí.

Rovnako sme sa ale dozvedeli i to, že vývoj otvoril dvere dokončeniu tiež vznikajúceho bojového AI systému, ktorý bude čoskoro súčasťou lietadiel, tankov a podľa všetkého aj ručných zbraní, nielen dronov. Úloha výdobytku digitálnej éry má spočívať vo zvýšení efektivity armády a všetkého, čo s ňou určitým spôsobom súvisí.