Dron Hunter

Vraj nemá obdoby: Ruská armáda testuje bojový dron, ktorý ovláda umelá inteligencia

Ruský zbrojársky priemysel odhalil svoje ďalšie eso, ktoré vraj nemá zo strany USA obdoby. Toto je bojový dron Hunter.

Ruský zbrojársky priemysel odhalil svoje ďalšie eso, ktoré vraj nemá zo strany Spojených štátov amerických obdoby. Obávaný bojový dron Hunter neovláda priamo človek z mäsa a kostí, ale neurónová sieť, čiže umelá inteligencia. Stlačenie spúšte jej bude ale musieť najskôr odobriť zodpovedný vojak.

Úlohou autonómneho systému je dopraviť techniku na bojisko a analyzovať aktuálnu situáciu, čo zahŕňa automatické namierenie a uzamknutie mušky na nepriateľovi v dohľade. Keď tak spraví, operátorovi dá vedieť o skvelej príležitosti zasiahnuť. A ak ten potom uzná za vhodné, môže mu dať zelenú.

Všetko ostatné by malo prebiehať bez toho, aby s tým musel dron niekoho zaťažovať. Keď minie muníciu, sám zmení smer a odletí do najbližšej základne, kde ho opäť naložia.

Všetko nasvedčuje tomu, že ide o viackrát špekulovaný Okhotnik (Hunter) od zbrojárskeho giganta Sukhoi. Tento model vraj prispôsobili tomu, aby bol schopný poskytovať podporu ruskému letectvu v boji s pozemnými jednotkami, informuje server Popular Mechanics.

Dron Hunter
Dron Hunter (FOTO VK / Military Informant)

Ak je to naozaj tak, tak prototyp uzrel svetlo sveta až po 8 rokoch vývoja. Fotografie pochádzajú z ruských sociálnych sietí.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro OFICIÁLNE: Konečne smartfóny hodné titulu vlajkovej lode!

Rovnako sme sa ale dozvedeli i to, že vývoj otvoril dvere dokončeniu tiež vznikajúceho bojového AI systému, ktorý bude čoskoro súčasťou lietadiel, tankov a podľa všetkého aj ručných zbraní, nielen dronov. Úloha výdobytku digitálnej éry má spočívať vo zvýšení efektivity armády a všetkého, čo s ňou určitým spôsobom súvisí.

Total
31
Zdieľaní
Total
31
Zdieľať