Batéria Tesly
Batéria Tesly

Obrovský statický akumulátor, ktorý postavila spoločnosť Tesla, nám opäť dokázal, že za tie peniaze skutočne stojí. Najnovší report od jedného zo spokojných zákazníkov prezrádza, koľko vďaka batérii ušetril. Po 12 mesiacoch prevádzky mu zostalo vo vrecku až niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Austrálsky energetický systém je totiž v porovnaní s tradičnými krízovými elektrárňami na fosílne palivá nielen rýchlejšie alebo čistejšie, ale aj podstatne lacnejšie riešenie. Ešte začiatkom roka to pritom tvrdil i Australian Energy Market Operator.

100 MW / 129 MWh akumulátor od spoločnosti Tesla čerpá energiu z neďalekej veternej farmy, takže v prípade výpadku verejnej elektrickej siete zásobuje odpojené domácnosti zelenou šťavou.

„Je to veľmi vzrušujúci projekt, ktorý bol prvý na svete, no to najlepšie na tom celom je, že technológie majú dopad na celý národný trh s elektrickou energiou,“ uviedol na margo novinky Paul Glesson zo špičkovej spoločnosti Aurecon. Tá dostala za úlohu vytvoriť vyššie spomínaný energetický report o vplyve projektu.

Systém prevádzkuje spoločnosť Neoen, píše Electrek, a čo sa týka nákladov na vybudovanie projektu, tak tie podľa oficiálnych informácií dosahujú iba okolo 66 miliónov dolárov.